آیا اثبات مهدویت از راه ریاضی و فیزیک ممکن است؟ حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

آیا اثبات مهدویت از راه ریاضی و فیزیک ممکن است؟

در رابطه با طول عمر امام زمان بايد توجه داشت كه در حوزه «ژن شناسى» اثبات شده است كه مى توان با شيوه هايى جوانى، عمر، امراض و... را كنترل و حفظ كرد و از نظر علمى هيچ بعدى ندارد، بسيارى از زيست شناسان معتقدند كه علل مرگ و ميرها، موانعى و يا ابتلائات و امراض و كمبودهايى است كه براى تداوم زيست يك موجود زنده به وجود مى آيد و اگر بشر مى توانست به اكثر يا تمامى آنان واقف شود قادر بود كه عمر حيوانات و انسان ها را به چندين برابر افزايش دهد

  

اخيرا عده اى از دانشجوها دركلاس هاى عمومى با اعتراض مى گويند اگر خدا را از طريق رياضى و فيزيك اثبات كنيد ما قبول مى كنيم يا در مورد مهدويت مى گويند بايد از طريق علوم ديگر اثبات كنيد. آيا چنين چيزى ممكن است؟ راهنمايى ام كنيد.

در ابتدا بايد خاطر نشان كرد كه هر علمى، موضوع و روش خاص خودش را دارد به عنوان مثال نمى توان با قوانين رياضى و فيزيك به بررسى واقعه اى تاريخى پرداخت و از درستى و نادرستى آن سخن گفت. همانطور كه با روش تاريخى و جامعه شناسى و پزشكى نمى توان از درستى فيزيك نيوتن يا انيشتن و يا هندسه اقليدسى و نااقليدسى سخن گفت. البته به خاطر گستردگى و ويژگى خاص بحث خداشناسى، بعدى ندارد كه از طريق فيزيك كه همان اثبات خدا از طريق مخلوقاتش است از وجودش سخن بگوييم. بحث مهدويت و امام زمان نيز از جهتى بحثى تاريخى است و از سويى هم در ارتباط با لزوم وجود منجى، مبحثى عقلى و فلسفى است.
گفتنى است روش علمى كه از طريق حس و تجربه به مشاهده جهان مى پردازد يكى از راه هاى شناخت خداوند است. زيرا كه قوانين هستى و نظم حاكم بر هستى خود بهترين شاهد بر وجود حقيقى است كه جهان را تدبير مى كند البته نبايد به روش تجربى- علمى بسنده كرد زيرا عالم هستى ابعادى فراتر از عالم ماده و حس دارد.

براى خداشناسى سه روش حسى، عقلى و شهودى گفته شده است و هر كس به فراخور رشته تحصيلى و يا تجربه هاى شخصى خودش به وجود خدا پى مى برد و با پروردگارش ارتباط برقرار مى كند به طور مثال كسى كه رياضى دان و يا فيزيك دان است و با آگاهى بر اين كه در كنار وجود بسيط و محض «بى نهايت» هيچ وجود مستقلى معنا ندارد. زيرا اگر شريكى در كنار بى نهايت باشد در آن صورت بى نهايت نخواهد بود. از اين طريق مى تواند توحيد را اثبات كند.

همچنين با مطالقه در اسرار موجود در اتم مى توان پى برد كه چنين شگفتى هايى در كوچكترين ذرات،

نشانه توانايى و دانايى مافوق بشر آفريننده آن است. از اين رو «ماكس بلانگ» مى گويد: «وقتى عظمت خدا را در اتم مى بينم ناخودآگاه پيشانى بر خاك مى سايم».

دلايلى كه براى اثبات وجود خداوند اقامه شده است، متعدد و متنوع است. اما اصل كلى در تمامى اين دلايل اين است كه آنها به منزله تابلوهاى راهنمايى و فلش‏هايى هستند كه انسان را از جهت‏هاى گوناگون متوجه يك امر فطرى و روشن و بديهى مى‏كنند، زيرا وجود خداوندمتعال از روشنترين و واضح‏ترين مفاهيم براى بشر است.

شايد يكى از ساده‏ترين اين دلايل برهان نظم باشد كه دانشمندان مسلمان و غير مسلمان به بيان‏هاى مختلف بدان تمسك جسته‏اند. براى نمونه مى‏توانيد به كتاب «توحيد استاد شهيد مطهرى»، ص 55 98 و كتاب «اثبات وجود خدا» ويرايش «جاب» ترجمه احمد آرام و ديگران از سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامى كه به قلم برخى از دانشمندان علوم طبيعى نگارش يافته است و كتاب كم حجم و پرفايده «علم و ايمان در گفتگو با دانشمندان» تدوين جواد محقق از انتشارات مدرسه مراجعه كنيد.

در كتاب اثبات وجود خدا، ص 227 230 بيانى از پرفسور ادموند كارل كور نفلد استاد و محقق شيمى آورده شده كه پاسخ به همان مشكلى است كه دوست شما مطرح كرده است. بله حقيقت مطلب اين است كه خداوند متعال خود را از لابلاى اتم‏ها و نوترون‏ها نمايانده است، چنانچه خود را در تمام وجود آدميان نشان داده است منتها چشمى بينا مى‏خواهد.

از همه بيچاره‏تر خفاش بود

كو عدوى آفتاب فاش بود

 


راه علم نيز، همين راه ايمان به خالقى يكتاست كه در اين باره از سوى دانشمندان غربى كتابهاى متعددى نگارش يافته است علاوه بر اين دو كتاب مذكور، به اثبات وجود خدا ويراستار جان كلوورمونسها ترجمه احمد آرام و... سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامى كه به قلم برخى از برجسته‏ترين دانشمندان غربى است و علم و ايمان در گفتگو با دانشمندان تدوين جواد محقق انتشارات مدرسه كه كتاب كم حجم و پرفايده است و تصوير جهان در فيزيك جديد نوشته ماكس پلانك ترجمه مرتضى صابر مخصوصا مقالات اول، ص 3 1 و هفتمصص: 156178 مراجعه شود.

از مجموع آنچه بيان شد موارد ذيل بدست مى‏آيد: 1 خدا خود را معرفى كرده است و با دلايل قطعى و يقينى معرفى كرده است. برخى از اين دلايل موجودات و مخلوقات او هستند كه در اصطلاح قرآن به آيات آفاقى معروفند بخشى خود انسان و فطرت اوست كه به آيات انفسى معروف هستند و بخشى دلايل عقلى است كه به دلايل فلسفى و كلامى معروفند.

2 اين دلايل همگى مبتنى بر عقل است و عقل سليم آنها را تأييد مى‏كند. اصولاً عقل از اينكه جهان بدون آفريدگار آفريده شده باشد، سرباز مى‏زند.

3 راه علمى محض نمى‏تواند خداوند را به ما معرفى كند. زيرا علم تجربى با پديده‏هاى جهان مادى سرو كار دارد، با عناصر طبيعى و مادى، اما ماوراء طبيعت كه خدا نيز جرء آن است، نمى‏تواند معلوم علوم تجربى باشد. زيرا اين علوم در بند تجربه و آزمايش و عناصرمحسوس و طبيعى اسير هستند و امورى كه محدود به حدود مذكور نيستند. از دايره شمول علوم تجربى بيرونند. البته علوم تجربى غيرمستقيم به كمك عقل و دين مى‏آيند. راه شناخت خداوند از طريق آفريده‏ها و پديده‏هاى طبيعى و مادى و حسى كه ما مستقيما با آنها ارتباط داريم، راهى است كه ما را به سرعت به اصل مبدأ آفرينش مى‏رساند. بنابراين علوم تجربى از سه راه ما را به خالق يكتا مى‏رساند.


در رابطه با طول عمر امام زمان بايد توجه داشت كه در حوزه «ژن شناسى» اثبات شده است كه مى توان با شيوه هايى جوانى، عمر، امراض و... را كنترل و حفظ كرد و از نظر علمى هيچ بعدى ندارد، بسيارى از زيست شناسان معتقدند كه علل مرگ و ميرها، موانعى و يا ابتلائات و امراض و كمبودهايى است كه براى تداوم زيست يك موجود زنده به وجود مى آيد و اگر بشر مى توانست به اكثر يا تمامى آنان واقف شود قادر بود كه عمر حيوانات و انسان ها را به چندين برابر افزايش دهد.

به هر شكل تداوم و طولانى بودن عمر بشرى در اركان وجودى انسان وجود دارد و اين تنها موانع است كه نمى گذارد سلول هاى آدمى سير تدريجى و عادى خويش را طى نمايند. اين مسأله با نظريه هاى ژن شناسى اخير نيز مؤكد گشته است و بسيارى از ژن شناسان بر اين باورند كه با دست كارى ها و بررسى هاى لازم در يك ژن مى توان طول عمر و دورى از بلايا و امراض را براى بشر تضمين نمود.

با توجه به اذعان انديشمندان حوزه علوم تجربى و زيست شناسى، مى توان به خوبى اعتقاد به طول عمر حضرت داشت چرا كه خداوند متعال كه خالق عوالم و قوانين و سنن آن است، به خوبى قادر خواهد بود كه علل طبيعى و مادى در وجود حضرت را به صورتى قرار دهد كه آن وجود شريف ساليان سال زندگى كنند و هيچ نيازى به وارد كردن علل فرامادى و غير طبيعى ندارند.

(1) (الانعام: 73 79)
000 (2) (فصلت، 53)

 

 

 شناسه : 413    مشاهده : 2695    انتشار : 20/7/1394        آرشيو شبهات مهدویت        آرشيو همه مطالب


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست