بارها شده میخواهم نماز بخوانم حتی وضو هم گرفتم اما تنبلی نمیگذارد حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

بارها شده میخواهم نماز بخوانم حتی وضو هم گرفتم اما تنبلی نمیگذارد

راى به دست آوردن اين باور مى توان از اسباب باوربخش استفاده كرد، مثل مطالعه كردن كتابهايى كه در موضوع نماز اول وقت نگاشته شده است كه اين مطالعه بايد پياپى و پيوسته باشد، سپس به فكر كردن و تفكر بپردازد كه با نخواندن نماز اول وقت مشمول چه زيان‏ها و سرزنش‏هايى مى شود و با خواندن آن مشمول چه سودها و پاداش‏ها مى گردد.

  

بارها شده میخواهم نماز بخوانم حتی وضو هم گرفتم اما تنبلی نمیگذارد یا بارها هم شده که بخواهم میخواهم کار خیری انجام دهم ولی تنبلی مانع شده ، لطفا به من بگویید تنبلی دقیقا به چه صورت یعنی ماهیتش چیست و به من راهکارهایی جهت شکست تنبلی ارائه دهید لطفا بیشتر دستورالعمل باشد و راهکار ها توأم با روایات و احادیث امامان و پیامبر و... ارائه بدهید 


در مورد اين مشكل، به ترتيب سه امر مهم را در خود محقق سازيد:

1- باور كردن اهميت نماز اول وقت: گاهى انسان به يك چيزى اعتقاد دارد اما باور و ايمان ندارد. مثلا مى داند انسان مرده ترسى ندارد، اما باز هم مى‏ترسد. وجود اين ترس در انسان دليل است كه آن اعتقاد، تبديل به باور دل و ايمان قلبى نشده است. چه بسا اعتقاد به اهميت نماز اول وقت باشد اما باور و ايمان به آن نباشد. براى به دست آوردن اين باور مى توان از اسباب باوربخش استفاده كرد، مثل مطالعه كردن كتابهايى كه در موضوع نماز اول وقت نگاشته شده است كه اين مطالعه بايد پياپى و پيوسته باشد، سپس به فكر كردن و تفكر بپردازد كه با نخواندن نماز اول وقت مشمول چه زيان‏ها و سرزنش‏هايى مى شود و با خواندن آن مشمول چه سودها و پاداش‏ها مى گردد.

رواياتى كه در اين باب وارد شده است بسيار مفيد و باوربخش است به شرط اين كه مطالعه آنها استمرار داشته باشد و فكر كردن در آنها نيز هر روز باشد هر چند مختصر و كم. مثلا به اين دو روايت دقت شود:

عن الصادق (ع) قال قال رسول الله (ص): «ليس منى من استخف بالصلوه لايرد على الحوض لا والله. امام صادق (ع) فرمود كه رسول اكرم (ص) فرموده است: به خدا قسم از من نيست كسى كه نماز را سبك بشمارد و در حوض كوثر بر من وارد نمى شود»(*)

تأخير انداختن نماز مصداق بارز سبك شمردن نماز است.


 


 عن النبى (ص): «ما من عبد اهتم بمواقيت الصلوه و مواضع الشمس الا ضمنت له الروح عند الموت و انقطاع الهموم و الاحزان و النجاه من النار هيچ بنده اى نيست كه به وقت هاى نماز (اول وقت) و حركت هاى خورشيد براى نماز اهتمام ورزد مگر اين كه من سه چيز را برايش ضمانت مى كنم: 1- نشاطى آرامش بخش هنگام مردن، 2- جدايى از ناراحتى ها و اندوه ها، 3- نجات از آتش. در اين باب پيوسته بايد بخواند، بگويد، بشنود و بينديشد تا رفته رفته اعتقاد به باور بدل گردد».

2- اراده و تصميم: باور كردن اهميت نماز اول وقت خود زمينه ساز اراده و تصميم مى شود اما با اراده و تصميم فاصله دارد زيرا ممكن است يك چيزى باور قلبى باشد ولى اراده و تصميم انسان به آن تعلق نگيرد. مثلا مسلمان روزه دار تشنه باور قلبى دارد كه آب او را از تشنگى مى رهاند ولى هرگز آب نمى آشامد تا روزه اش باطل نشود، اينجا اراده و تصميم بر آشاميدن آب تعلق نگرفته گرچه باور قلبى هست كه آب رفع تشنگى مى كند. اگر كسى نسبت به اهميت نماز اول وقت باور قلبى پيدا كرد ممكن است به خاطر موانعى اراده و تصميمش به خواندن نماز اول وقت تعلق نگيرد، هر چند آن موانع، غيرموجه باشد، بنابراين بعد از باور قلبى بايد اراده و تصميم بگيرد و تمامى موانع خواندن نماز اول وقت را كنار بزند.

3- مداومت تا سر حد ملكه شدن: پس از طى آن دو مرحله گذشته بايد در مقام عمل آن قدر نماز اول وقت خواندن را ادامه دهد تا عادت و ملكه گردد اين مداومت عملى در ابتداى كار، امرى دشوار و سخت مى باشد ولى پس از گذشت يك سال يا دو سال و يا حتى كمتر از اين مدت، امرى عادى و آسان مى گردد، (نگا: نماز اول وقت، محمد حسين رجايى خراسانى).

البته بايد توجه داشته باشيد كه در رسيدن به اين هدف بايد سياست تدريج را پيش گيريد يعنى كسى كه عادت به خواندن نماز در اول وقت نداشته نبايد انتظار داشته باشد يك دفعه و در مدتى كوتاه بتواند به راحتى و سهولت در اول وقت نماز بخواند بلكه بايد در اين راه با آهستگى و تدريج پيش رود. يعنى بايد سعى كند مثلا در طول يك هفته حداقل يك روز نمازش را در اول وقت بخواند و اين كار را يك ماه ادامه دهد و بعد اين يك روز را به دو روز تبديل كند و در اين راه استقامت و پايدارى نمايد يعنى هيچ كار غيرضرورى و غير لازمى او را از نماز در اول وقت منصرف ننمايد و همين طور به تدريج بر تعداد روزهايى كه در آنها نماز اول وقت مى خواند بيفزايد تا تمام طول هفته اش را در بر بگيرد و همه نمازها را در اول وقتش بخواند.

راههاى درمان سستى نسبت به نماز:

1 شما كه شيعه هستيد بايد بدانيد اهل بيت (ع) نماز را خيلى دوست داشتند و نور چشم خود را نماز مى دانستند و تأكيدها و سفارش ها و وصيتهاى فراوانى نسبت به نماز داشتند، پس لازمه دوست داشتن آنها اين است كه نماز را كه محبوب آنها بوده است را دوست بداريم.

2 سعى كنيد نمازهاى واجب خود را اوّل وقت بخوانيد. نماز اوّل وقت در دنيا عمر انسان را زياد مى كند، مال و اموال او را زياد مى كند، اولاد او را صالح مى گرداند و در موقع مرگ او را از ترس مرگ ايمن مى كند، او را داخل بهشت مى گرداند. و در قبر سئوال نكير و منكر را بر انسان آسان مى گرداند، قبر او را وسيع مى كند، درى از درهاى بهشت را به روى او مى گشايد، و در محشر صورت او مثل ماه، نورافشانى مى كند، نامه عملش به دست راستش داده مى شود، حساب را براى او آسان مى گرداند و در موقع عبور از صراط، خداوند از او راضى مى شود، به او سلام مى دهد، نظر رحمت به او مى فرمايد.

در مورد نماز اوّل وقت تاكيدات بسيار فراوانى از طرف بزرگان دينى به ما رسيده كه حاكى از اهميت فوق العاده نماز اوّل وقت دارد. و از طرفى اثر آرام بخشى و تذكّر نماز در صورتى حاصل مى شود كه در اوقات معينى كه شرع قرار داده انجام گيرد و گرنه نماز ديگر اثر آرام بخشى و اطمينان قلبى دادن به انسان را از دست مى دهد.

3 مهمترين موضوع در زمينه تقويت گرايش به نماز و تقويت اراده در اقامه نماز، اين است كه انسان بداند چرا بايد نماز بخواند و چه نيرويى از نماز مى گيرد. قرآن كريم به طور نمونه مى فرمايد: اقم الصلاه ان الصلاه تنها عن الفحشاء والمنكر. يعنى نماز را بپا داريد، زيرا نماز در شما نيروى پديد مى آورد كه بتوانيد در مقابل فحشا و منكر پايدارى كنيد. اگر انسان نماز نخواهد اين قدرت حفظ و حراست از خودش را از كجا مى خواهد بدست آورد. نماز به انسان انرژى مى دهد. توان مى دهد كه در مقابل سختى هاى زندگى مقاوم باشد. در نماز مى گوييم اياك نعبد و اياك نستعين. يعنى تو را مى پرستم و از تو كمك مى گيرم تا قوى باشم و بتوانم در مقابل سختى هاى راه زندگى و كمال پايدارى كنم و به مقصد برسم. اگر انسان نماز نخواند و با منبع قدرت تماس نگيرد و از او نيرو نگيرد، به چه نيرويى مى خواهد تكيه كند. از كدام منبع مى تواند به جاى خدا توان و قدرت بگيرد. چه كسى هست كه از خودش توان داشته باشد و بتواند به جاى خداوند كه قادر مطلق و متعالى و توانا است به انسان كمك و يارى رساند.
4- سعى كنيد بر اينكه در نمازهايتان سستى نكنيد نمازهايتان را با جماعت بخوانيد. آثار بسيارى براى نماز جماعت ذكر شده كه به اختصار بيان مى كنيم:

1 توفيق اجبارى براى خواندن نماز در اوّل وقت

2 ثواب چند برابر كه در روايت آمده كه فرشتگان توانايى نوشتن ثواب آن را ندارند.

3 باعث وحدت مسلمين و نزديكى دلها و تقويت كننده روح اخوّت و برادرى مى باشد.

4 نوعى حضور و غياب بى تشريفات و بهترين راه شناسايى افراد است.

5 نماز جماعت بهترين، بيشترين، پاكترين و كم خرج ترين اجتماعات دنياست.

6 نوعى ديد و بازديد مجّانى و آگاهى از مشكلات و نيازهاى يكديگر و زمينه ساز تعاون اجتماعى بين مسلمين است.

7 نماز جماعت نشان دهنده قدرت مسلمين است.

8 نشانه حضور در صحنه و پيوند بين امام و امت است.

9 منافقان را مأيوس مى كند، بيم در دل دشمنان مى افكند، و خار چشم بد خواهان است.

10 همه در نماز جماعت در يك صف قرار مى گيرند و امتيازات موهوم صنفى، نژادى، زبانى، مالى و... كنار مى رود.

11 نماز جماعت باعث احساس دل گرمى و قدرت و اميد در مؤمنان مى باشد.

12 عامل نظم و انضباط وقت شناسى است.

13 روحيه فردگرايى و انزوا و گوشه گيرى را از بين مى برد.

14 كينه ها و كدورت ها و سوء ظن ها را از ميان مى برد و سطح دانش و عبوديّت و خضوع را در جامعه اهل نماز افزايش مى دهد.

به خاطر اين آثار مى باشد كه پيامبر به افراد نابينا هم اجازه عدم حضور در مساجد را نمى دادند. و با افرادى كه در نماز جماعت شركت نمى كردند برخورد شديد مى كردند.

4 سعى كنيد در مواقع نماز به آثار نماز فكر كنيد تا انگيزه شما نسبت به نماز بيشتر شود و اين كار را هميشه دنبال كنيد و با ترويج اين آثار در بين دوستان و آشنايان نگذاريد تا نسبت به اهميّت و آثار نماز غافل شويد. به اختصار آثار نماز را مرور مى كنيم:

1 تأمين نياز روانى و درونى انسان.

2 جبران گناهان.

3 پرورش تمركز فكر.

4 برقرارى عدالت اجتماعى.

5 دستيابى به وقار اخلاقى و شخصيتى.

6 قبول انضباط و نظم.

7 استوارى ايمان و استقامت.

8 انس فطرى با پرستش.

9 زنگ رهايى از خود مشغولى و هشدار گذشت عمر.

10 بهداشت جسم و نظافت لباس.

11 احساس قدرت و عزّت

4- سعى كنيد لذت نماز را درك كنيد. عواملى كه مى‏تواند نمازها و عبادات انسان را لذت بخش كند چند چيز است:

الف) قبل از عبادت انسان خود را مستعد و مهيا سازد يعنى، قدرى به خود تلقين كند من در صدد نيايش و نماز هستم و سعى كند افكار متفرق را از ذهنش دور كند.

ب) حتى الامكان در بهترين وقت عبادت كند مثلاً، با كسالت- خستگى و خواب آلودگى- وارد نماز نشود. «لاتقربوا الصلوه و انتم كسالى».

ج) در محيط پر سر و صدا و آشوب به مناجات نايستد، بلكه محيط آرام و با فراغتى را انتخاب كند.

د) در حين زيارت مصمّم بر مراقبت باشد و اگر احياناً افكار ديگرى به او هجوم آورد، همين كه متوجه شد، سعى كند خود را از دام آن افكار برهاند

و در پایان نکته ای از یکی از اولیای خداوند در رابطه با نماز برایتان به یادگار می گذارم :

از مرحوم آیت الله بهجت رحمت الله علیه نقل شده که نماز مانند لیمو شیرین است هر چه از اول وقت دورتر شود تلخ تر می شود هر که عادت به تاخیر نماز ها کرده خود را برای تاخیر در امور زندگی آماده کند تاخیر در ازدواج، تاخیر در  اشتغال، تاخیر در تولد اولاد تاخیر در سلامتی هر قدر که امور نمازت منظم باشد امور زندگیت هم تنظیم خواهد شد.

پرسشگر محترم پوزش بنده را درتاخیر در پاسخ گویی با سولاتان  را با سعه صدر خود بپذیرید خوشحال می شوم باز هم بتوانم پاسخگوی سولات شما باشم.التماس دعا

1- ضور قلب در نماز، علل و درجات حواسپرتى در نماز،...، على اصغر عزيزى تهرانى، انتشارات دفتر تبليغات اسلامى، چاپ چهارم، 1380 ص 196. 164

2. حيات عارفانه فرزانگان، حسن صدرى، انتشارات ميراث ماندگار، چاپ اوّل، 1380، ص. 10

3. پرتوى از اسرار نماز، محسن قرائتى، مركز فرهنگى درسهايى از قرآن، چاپ دوّم، 1381، ص. 214

4. مجله معرفت، شماره 84، «نماز: بررسى آثار تربيتى روان شناختى»، على احمد پناهى، مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى رحمه الله عليه ص

5- سایت پرسمان

 معرفى منابع جهت مطالعه بيشتر:

1 پرسش ها و پاسخ ها، محمدرضا كاشفى، شماره 12، دفتر نشر معارف

2 عدل الهى، مرتضى مطهرى، بخش شفاعت

3 در پرتو نماز، محسن قرائتى، ستاد اقامه نماز

(*) (سفينه البحار، شيخ عباس قمى، ماده صلاه).

 

 شناسه : 405    مشاهده : 2900    انتشار : 14/7/1394        آرشيو مشاوره دینی        آرشيو همه مطالب


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست