چرا خداوند به وجود نيامده؟مى شود چيزى از ابتدا باشد بدون اينكه به وجود آمده باشد؟ در ضمن خواهش مى كنم با كلمات و اصطلاحات فارسى جواب دهيد نه عربى حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

چرا خداوند به وجود نيامده؟مى شود چيزى از ابتدا باشد بدون اينكه به وجود آمده باشد؟ در ضمن خواهش مى كنم با كلمات و اصطلاحات فارسى جواب دهيد نه عربى

تصور كنيد شمعى روشن است. مى پرسيم اين شمع را با چه چيزى روشن كرده ايد مى گويند با شمع دوم، مى پرسيم شمع دوم را با چه روشن كرده ايد، مى گويند با شمع سوم و به همين ترتيب شمع سوم را با شمع چهارم و شمع چهارم را با شمع پنجم و.تا بى نهايت آيا عقل سالم چنين چيزى را مى پذيرد. عقل مى گويد كه حتما بايد اين شمعها در جايى تمام شوند و آن آخرين شمع بايد با چيزى مثل كبريت يا فندك روشن شود.

  

سؤال من چند مرحله است :

چرا خداوند به وجود نيامده؟ و اينكه چرا نبايد از كسى آفريده شود؟ و اينكه مى شود چيزى از ابتدا باشد بدون اينكه به وجود آمده باشد؟ در ضمن خواهش مى كنم با كلمات و اصطلاحات فارسى جواب دهيد نه عربى و همچنين به صورت متن ساده و در فهم يك نوجوان 18 ساله و همچنين مفصل و قانع كننده؟

 

همه موجودات را خدا آفريده است (به آنها وجود داده است) حال اگر فرض كنيم كه خدا هم به وجود آمده است و همواره نبوده است لازم مى آيد كه او هم آفريننده اى داشته باشد. آفريننده او هم بايد آفريننده اى ديگر داشته باشد و به همين صورت تا بى نهايت ادامه مى يابد. عقل حكم مى كند كه اين سلسله بايد در جايى تمام شود و بايد موجودى باشد او ازلى باشد و آفريننده اى نداشته باشد و او آفريننده همه موجودات باشد والا هيچ موجودى پديد نمى آمد. براى تقريب به ذهن مثالى مى زنيم. تصور كنيد شمعى روشن است. مى پرسيم اين شمع را با چه چيزى روشن كرده ايد مى گويند با شمع دوم، مى پرسيم شمع دوم را با چه روشن كرده ايد، مى گويند با شمع سوم و به همين ترتيب شمع سوم را با شمع چهارم و شمع چهارم را با شمع پنجم و.

تا بى نهايت آيا عقل سالم چنين چيزى را مى پذيرد. عقل مى گويد كه حتما بايد اين شمعها در جايى تمام شوند و آن آخرين شمع بايد با چيزى مثل كبريت يا فندك روشن شود.


در مورد موجودات نيز چنين است. هر موجودى علتى دارد كه آن را پديد آورده است علت آن نيز علتى دارد. علت علت آن نيز علتى دارد و به همين ترتيب علتها، ادامه پيدا مى كنند. عقل حكم مى كند كه تعداد اين علتها نمى تواند بى نهايت باشد بلكه بايد در جايى اين سلسله علتها به علت نهايى برسد و الا اين موجود آخرى هيچ گاه پديد نمى آمد.

اگر به موجودات نظر كنيد مى يابيد كه هيچ كدام آنها وجود نيستند، بلكه وجود دارند. مثلا انسان وجود دارد، درخت وجود دارد. ولى انسان و درخت وجود نيستند. وقتى مفهوم انسان يا درخت را تصور مى كنيم، مى بينيم كه انسان بودن يا درخت بودن مساوى با موجود بودن نيست. انسان يا درخت مى تواند باشد و مى تواند نباشد. يعنى نسبتش به وجود و عدم يكسان است. اگر به آن وجود داده شد، موجودى مى شود و اگر وجود به آن داده نشود، موجود نمى شود. براى اينكه مطلب روشن تر شود، مثالى مى زنيم: موج، حباب آبشار و دريا را در نظر بگيريد، موج، حباب نيست، حباب آبشار نيست و آبشار موج نيست و هيچ كدام اينها دريا نيستند. همچنين موج، حباب، آبشار و دريا، آب نيستند بلكه همگى از آبند يا به عبارتى اينها قالبهاى آبند، حالتهاى آبند. خود آب هيچ اشكالى و حالتى ندارد و قابل ديدن و حس كردن نيست. آنچه ما مى بينيم و حس مى كنيم حالتهاى آب است. جوهر آب تنها با عقل قابل فهم است. انسان و درخت و اسب و ستاره و... نيز حالتها و قالبهاى وجودند. شما مى توانيد موجى را تصور كنيد و آن گاه آب را از آن بگيريد تا تنها موج (قالب) در ذهن باقى بماند. حال مى توانيد به جاى آب اين قالب را با بنزين پر كنيد. اين موج همان است ولى محتواى آن عوض شده است. شما در ذهن مى توانيد انسان و درخت را هم از وجود خالى كنيد و تنها مفهوم تو خالى انسان باقى بماند.

حال مفهوم وجود را در نظر بگيريد و سعى كنيد آن را از وجود خالى كنيد. روشن است كه پر نمى شود.


وجود قالب چيزى نيست، وجود، وجود است. وجود است كه در هر چه باشد آن را موجود مى كند ولى خود وجود، خودش، خودش است. انسان با وجود موجود مى شود، درخت با وجود موجود مى شود. ولى وجود، خودش وجود است و معنى ندارد كه گفته شود: كسى به وجود، وجود داد، پس وجود به وجود نيامده است. موجوداتى مثل انسان و درخت و اسب و ستاره و فرشته و... را ماهيت مى گويند و آنچه نياز به علت دارد ماهيت است و علت او آن چيزى است كه به آن وجود مى دهد و تنها وجود است كه مى تواند به ماهيت وجود بدهد. چون هر چيزى غير از وجود يا عدم است يا ماهيت و هر دوى اينها در ذاتشان فاقد وجودند و اين وجود كه خودش هميشه وجود بوده و به همه وجود داده است، خداست. لذا درست نيست كه بگوييم خدا وجود دارد، بلكه بايدگفت خدا وجود است. خدا وجودى است بدون هيچ قيدى كه با همه چيز و همه كس و در همه چيز و همه كس حاضر است و از خود موجودات به آنها نزديك تر است. خداوند متعال مى فرمايد: «... هُوَ مَعَكُمْ أَيْنَ ما كُنْتُمْ وَ اللّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصيرٌ» (حديد/ 4) او با شماست هر كجا كه باشيد و خدا به آنچه مى كنيد، بيناست و فرمود: «وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَريدِ» (ق/ 16) و ما به او (انسان) از رگ گردنش نزديكتريم.

خدا با مخلوقات است ولى جزء آنها نيست، غير آنهاست ولى جدا از آنها نيست. ميوه اى را در ذهن تصور كنيد، آن ميوه با اراده شما پديد آمده است. نسبت اراده شما به آن ميوه مثل وجود است به انسان يا درخت. هر لحظه شما اراده خود را برگيريد آن ميوه ديگر نخواهد بود. اراده شما با آن ميوه است ولى جزء ميوه نيست. ميوه، ميوه است واراده، اراده، اما آن ميوه بدون اراده شما وجودى ندارد. به همين صورت عالم نيز بدون خدا كه وجود صرف است، وجود ندارد.

 

 

 شناسه : 402    مشاهده : 2488    انتشار : 13/7/1394        آرشيو براهین اثبات خدا        آرشيو همه مطالب

  سلام. خداي تو ميگه انسان رو مختار آفريده؟ اين ديگه خيلي مسخرست!
  چرا خداوند به وجود نيامده؟مى شود چيزى از ابتدا باشد بدون اينكه به وجود آمده باشد؟ در ضمن خواهش مى كنم با كلمات و اصطلاحات فارسى جواب دهيد نه عربى
  اگر كسى سؤال كند خدا رو چه كسى آفريده چه توضيحى بهش بدهيم؟ چطور شخص را قانع كنيم؟
  دلائلی که در مورد اثبات و ازلی بودن خدا مطرح میشه در مورد انرژی هم مطرح میشه.
  باید به یه نتیجه ای برسم دیگه!!! چرا باید یه چیزی به نام خدا وجود داشته باشه؟؟؟

   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست