درمان دينى افسردگى چيست؟ چگونه مى توان شاد زيست؟ حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

درمان دينى افسردگى چيست؟ چگونه مى توان شاد زيست؟

يمارى افسردگى در ميان كسانى كه داراى ايمان قوى نيستند، شايع تر است و دقت د راين امر نشان مى دهد كه اتصال به مبدأ لايزال قدرت الاهى به روح آدمى قدرت مقاومت ويژه اى در برابر عوامل شكست مى بخشد. يكى از برترين عامل رفع بيمارى افسردگى و نيز دفع اضطراب و دفع احساس پوچى و بى معنا بودن زندگى، ايمان به خداست. ايمان به خدا، بهترين پايگاه قلبى آدمى درزندگى بوده و عامل اصلى آرامش دل مى باشد.

  

درمان دينى افسردگى چيست؟ چگونه مى توان شاد زيست؟


افسردگى نتيجه احساس غربت، احساس تنهايى وبى ريشگى است. البته احساس غربت به نوبه خود اسباب و عوامل فراوانى دارد. اين احساس در افرادى كه در باب توانايى ها وتوانمنديهاى مورد نياز و ضرورى زندگى خود ترديد كنند، بيشتر رشد كرده و خودنمايى مى كند. بنابر اين در باب درمان بيمارى افسردگى، در آغاز بايد توهم واماندگى و عدم احساس توانايى را از روحيه خود يا ديگران از بين برد كه مفيد ترين و تأثير بخش ترين راه درمان بيمارى افسردگى ايجاد ارتباط ميان بيمار و مبدأ قدرت و توانايى ها و توانمنديهاست و مبدأ قدرت، جز پروردگار متعال نيست (يكى از خصيصه هاى روح انسان، الفت و آشنايى با قواى ماورايى به ويژه پروردگار متعال است.)

نكته اساسى اين است كه چون روح انسان يك حقيقت ماورايى و عرشى است، اعمال و كارهايى كه وى را از خدا، جدا و نا آشنا مى سازد، موجب خستگى و احساس بى ريشگى آن مى شود و در اين هنگام ناهنجاريهاى روانى از جمله: افسردگى و اضطراب در روح پديد مى آيد و شادى را از زندگى او مى زدايد. بديهى است كه دست كشيدن از اعمالى كه موجب اين پديده در روح گشته و روى آوردن به افعال ايمانى و آن چه روح آدمى را به سوى خدا جلب و جذب مى نمايد حلّال مشكل خواهد بود و نشاط و شادابى را به ارمغان خواهد آورد.


برخى از عوامل رهايى از چنگال افسردگى و درمان آن با نگرش دينى عبارتند از:

1 ايمان راستين: بيمارى افسردگى در ميان كسانى كه داراى ايمان قوى نيستند، شايع تر است و دقت د راين امر نشان مى دهد كه اتصال به مبدأ لايزال قدرت الاهى به روح آدمى قدرت مقاومت ويژه اى در برابر عوامل شكست مى بخشد. يكى از برترين عامل رفع بيمارى افسردگى و نيز دفع اضطراب و دفع احساس پوچى و بى معنا بودن زندگى، ايمان به خداست. ايمان به خدا، بهترين پايگاه قلبى آدمى درزندگى بوده و عامل اصلى آرامش دل مى باشد.

2 اقامه نماز، ذكر، دعا و نيايش: يكى از عوامل مؤثر در باب رهايى از چنگال بيمارى هاى مختلف روانى از جمله، بيمارى افسردگى، پرداختن به نماز، دعا و نيايش يعنى قطع توجه و يا كاهش توجه از دنيا و افزايش توجه به عالم معنويت است.

3 ازدواج:

4 تفريح و تفرج: يكى از طرق مبارزه با بيمارى افسردگى پرداختن به تفريح و رفع خستگى هاى روحى و جسمى خود از راه سرگرمى هاى تفريحى است كه اين امر به نوبه خود يكى از سرچشمه هاى آرامش نيز مى باشد.

5 ورزش: ورزش نه تنها تقويت و تنظيم قواى بدنى آدمى رابر عهده دارد بلكه انتظام بخشى و عافيت آورى و سلامت بخشى قواى روانى و باطنى انسان را نيز بر عهده دارد.

6 سير و سفر: پرداختن به سير و سفر، ايجاد تنوع در زندگى و رفع اندوه را به دنبال مى آورد.

7 خوش بينى معقول: ايجاد روح اميد و خوش بينى و پاكسازى روح آدم مبتلا به بيمارى افسردگى از هر گونه بدبينى و بدگمانى يك ياز عوامل از بين رفتن افسردگى است كه بر اثر مسأله نگرانى و بدگمانى به وجود آمده است.

8 توبه: يكى از عوامل بروز افسردگى روح، احساس گناه در پيشگاه خداوند متعال است كه بر اثر قانون شكنى در زندگى و فشار وجدان پديد مى آيد كه درد اين باره بهترين راه برون رفت از احساس گناه و شرمندگى درونى و بهترين چاره جهت رهايى از عذاب وجدان كه به صورت افسردگى ظاهر گشته مسأله توبه است.

9 توكل: امير المؤمنين عليه السلام فرمودند:

كسى كه به خدا اعتماد كند، سرور قلبى برايش حاصل مى شود و كسى كه به خدا توكل كند، خدا امور او را كفايت مى كند. (1)

10 ديدار اقوام: عامل بسيارى از مشكلات روحى و كسالت هاى روانى، احساس بى ريشگى است لذا پيوستن به كانون خانواده و لا اقل پرداختن به مسأله ((صله رحم)) مى تواند بسيارى از مشكلات از جمله افسردگى را حل كند.

11 آواى قرآن و قرائت و استماع احاديث: امام صادق عليه السلام: ((ان حديثنا يحيى القلوب‏بدون ترديد، احاديث و رهنمودهاى حيات بخش ما، مايه حيات دلهاست)). (2)


12 اشك و سوز: امير المؤمنين عليه السلام فرمودند: گريستن از خوف و خشيت الاهى، مايه نورانى شدن دل است.

13 خنده و خنديدن

14 ديدار اولياءالله: ياد خدا يكى از طرق درمان بيمار ى افسردگى است و در اين راستا ديدار اولياء الاهى نيز واجد همين ويژگى است.

15 ياد خدا و گفتن برخى از اذكارمثل ذكر لا اله الا انت سبحانك انى كنت من الظالمين. همانطور كه در قرآن آمده است ايذ ذكر رفع هم و غم مى كند. در آيه اى كه در نماز غفيله مى خوانيم و در جريان حضرت يونس آمده است كه آن حضرت با همين ذكر او را از غم و نگرانى رهايى داد و همين طور مومنين را از هم و غم نجات مى دهيم. اين ذكر معروف به ذكر يونسيه. اين وعده قرآن است بنابراين چنين ذكرى رفع هم و غم كرده و اين وعده قرآن است.

پى نوشت ها

1- جامع الاخبار، ص 322، ح 2

905- بحار الانوار، ج 2، حديث 29، ص 3

151- غررالحكم.

  

 شناسه : 398    مشاهده : 3132    انتشار : 13/7/1394        آرشيو اختلالات روانی        آرشيو همه مطالب


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست