براي ايجاد يك خانواده موفق و بنياني محكم در خانواده داشتن، چه بايد كرد؟ حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

براي ايجاد يك خانواده موفق و بنياني محكم در خانواده داشتن، چه بايد كرد؟

داوم و استحكام خانواده در مراحل مختلف، نيازمند غلبه عقلانيت بر ابعاد گوناگون زندگي مشترك است. در بينش اسلامي، عقلانيت، انتظارات به معني واقع نگري و پرهيز از غلبه احساسات و اوهام به طريق گوناگون. مانند توجه دادن به كاركردهاي مادي و معنوي خانواده و ترغيب به كسب پاداش هاي اخروي، مورد تأكيد قرار گرفته است.

  

براي ايجاد يك خانواده موفق و بنياني محكم در خانواده داشتن، چه بايد كرد؟


شكل گيري يك كانون منسجم و با ثبات، به عوامل فردي و اجتماعي گوناگوني بستگي دارد كه در اينجا به طور خلاصه به آنها اشاره مي كينم.

1. تقدس پيوند زناشويي:به اعتقاد صاحب نظران، يكي از عوامل مهم سقوط جايگاه خانواده در غرب، فرايند عمومي دنيوي شدن يا تقدس زدايي (
Secularization) بوده است كه افزون بر ديگر حوزه هاي حيات اجتماعي، نهاد خانواده را نيز به شدت تحت تأثير قرار داده است. اسلام به شهادت آيات و روايات متعدد كوشيده است نگاهي قدسي به ازدواج را در ميان مردم گسترش دهد و اين مدعا از تعبيرهاي آيات و روايات اسلامي با دلالت هاي صريح يا تلويحي استفاده مي شود. مثل: سنت بودن ازدواج، محبوبيت خانه اي كه به واسطه ازدواج آباد مي شود، دو ركعت نماز شخص متأهل نزد خداوند بيش از هفتاد ركعت نماز شخص مجرد است و... .

2. انتخاب آگاهانه:كارشناسان امور خانواده بر اين باورند كه بسياري از مشكلات و اختلالات خانوادگي از ضعف مجاري اطلاع رساني، شتاب زدگي و عدم انجام مطالعات دقيق در مرحله گزينش، اعتماد بي مورد به اظهار نظرهاي واسطه ها و اطرافيان، جدي نگرفتن برخي نقاط ضعف مهم يا توجيه آنها، بزرگ نمايي برخي ويژگي هاي غير مهم، كم توجهي به اوصاف بايسته در موارد فريبكاري و اغفال آگاهانه نشأت مي گيرد. مطالعه، تحقيق، كمك از تجربه بزرگسالان و مشاوران ازدواج، مي تواند به تحكيم پيوند زناشويي كمك كند.

3. ازدواج اختياري.ازدواج از روي اجبار سرانجام خوبي نخواهد داشت. مثل اينكه ازدواج دختر عمو و پسر عمو را در آسمانها بسته اند و من مجبورم به اين ازدواج تن دهم، تفكر غلطي است. دختر يا پسر به اختيار خودشان و با فكر و انديشه و كمك گرفتن از بزرگان خانواده به اين امر مقدس اقدام مي كنند. 4. انتظارات معقول:تداوم و استحكام خانواده در مراحل مختلف، نيازمند غلبه عقلانيت بر ابعاد گوناگون زندگي مشترك است. در بينش اسلامي، عقلانيت، انتظارات به معني واقع نگري و پرهيز از غلبه احساسات و اوهام به طريق گوناگون. مانند توجه دادن به كاركردهاي مادي و معنوي خانواده و ترغيب به كسب پاداش هاي اخروي، مورد تأكيد قرار گرفته است. در راستاي كاستن از برخي توقعات آرماني، در بعضي احاديث به اين نكته اشاره شده است كه اصرار بيش از حد بر تغيير خلق و خوي ناپسند همسر، مي تواند آثار منفي بر روابط زن و شوهر در پي داشته باشد.

5. زيبايي و آراستگي:زيبايي و آراستگي ظاهري را نمي توان جزء عوامل اصلي استحكام خانواده قلمداد كرد، اما به جهت ارتباطي كه با جاذبه و ميل جنسي دارد، مي توان بر آن نقش ثانويي قائل شد. زيبايي هاي مصنوعي (مثل خضاب و...) نيز در روايات مورد توجه ويژه قرار گرفته و زنان و شوهران به رعايت اين امر توصيه شده اند. در روايات آمده كه نظافت و آراستگي مردان از اموري است كه بر عفت زنان مي افزايد و آراستگي و نظافت زنان به جهت جنسيت خاص آنها، مورد تأكيد بيشتري واقع شده است.

6. ارضاي جنسي:ارضاي جنسي متضمن رضايت بخشي براي زن و شوهر، مي باشد. اما مردان در ارزيابي كلي خود نسبت به ازدواج، بيش از زنان به موضوع رابطه جنسي بها مي دهند. به همين دليل در كشمكش هاي زناشويي و حتي در مورد طلاق، شكايت از رضايت بخش نبودن روابط جنسي، معمولاً از سوي مردان ابراز مي گردد. تحقيقات ديگري نشان داده اند كه رد درخواست هاي جنسي مرد از سوي همسر، آشفتگي زيادي را به همراه دارد، در حالي كه آشتفگي زن زماني بروز مي كند كه احساس كند ديگر محبوبيتي نزد شوهرش ندارد. در روايات اسلامي، به هر دو نكته ياد شده توجه خاص شده است. هر گونه اختلال در اين امر مي تواند منشاء تزلزل در نهاد خانواده گردد.

7. محدوديت در روابط جنسي:ارضاي غريزه جنسي منحصر به ازدواج مشروع در چهارچوب خانواده است و هر گونه خروج از اين نظام معين، سبب تزلزل در نظام خانواده مي شود.

8. رشد يافتگي و بلوغ زوجين:بلوغ شامل. بلوغ سني و جنسي، رشد عاطفي، رشد ذهنيو رشد اجتماعي است.

9. آموزش نقش هاي زناشويي و پدر و مادري:از جمله نكات قابل توجه در اين امر، آشنايي با جهات مثبت و منفي زناشويي و لوازم مهم ورود به اين رابطه است. زن و مردي كه به ازدواج تصميم دارند، بايد بدانند كه زناشويي از طرفي نويد بخش رهايي انسان از تنهايي است و ارضاي نيازهاي طبيعي را به طريقي مشروع امكان پذير مي سازد و از سوي ديگر، مسئوليت ها و وظايف جديدي را ايجاد مي كند. توجه به ابعاد چندگانه ازدواج باعث مي شود كه فرد از انديشه يك بعدي در باب آن بپرهيزد. چنين شخصي در برخورد با مشكلات ناشي از زندگي مشترك، به گونه اي حساب شده و عقلاني رفتار خواهد كرد و از ايفاي نقش هاي مورد انتظار سرباز نخواهد زد. همچنين دانش ها و مهارت هاي جنسي، آشنايي با تفاوت هاي جنسي، آگاهي از نيازمندي هاي پدر و مادر شدن و داشتن درك صميمي از استلزامات دوره هاي مختلف زندگي خانوادگي، تأثيرهاي مهمي بر هماهنگي و انسجام دائمي اعضاي گروه خانوادگي ايفا مي كنند.

10. عشق و محبت متقابل زوجين:عشق هاي رمانتيك چون بر زير ساخت هاي متقن و معقول و جاذبه هاي واقعي استوار نيست و از هواپرستي هاي كودكانه، ررؤيا سازي هاي دروغين و فرافكني كاستي هاي شخصيتي به دور نيست، به سرعت به سردي مي گرايد. در زندگي زناشويي، عشقي قابل تقدير است كه آرام و طبيعي رشد كند،. براساس چنين عشقي مي توان زندگي پايداري را بنيان نهاد و خوش و سالم زيست. گسترش آداب و مهارت هاي اظهار محبت بين همسران، از طريق كار تربيتي و فرهنگي مي تواند تأثير بسزايي در ايجاد خانواده اي مستحكم داشته باشد. رسول اكرم(ص) در حديثي فرموده است: «اين سخن مرد كه به همسرش بگويد تو را دوست مي دارم هيچ گاه از دل همسر بيرون نمي رود». 11. همسان همسري:همساني دو زوج در جنبه هاي گوناگون به ويژه در جنبه هاي فرهنگي (تشابه باورها و ارزش ها، مليت، دين، زبان) و شخصيتي، بقاء استحكام زندگي مشتركشان را تا حد زيادي تضمين خواهد كرد. و سبب كاهش سوء تفاهم ها و حل آسان تر مشكلات احتمالي و جلب محبت متقابل مي شود. البته اين نكته نيز نبايد مورد غفلت قرار گيرد كه تأثير همساني فرهنگي بر استحكام زناشويي تا حدود زيادي به درجه پايبندي هر يك از دو زوج به عقايد و ارزش هاي فرهنگي يا خرده فرهنگ ذي ربط، منوط است. از ديگر مصاديق همساني كه نقش قابل توجهي در ثبات و انسجام خانواده ايفا مي كند، همساني در ويژگي هاي شخصيتي است كه گستره وسيعي از ويژگي هاي روان شناختي را پوشش مي دهد. بر طبق ديدگاه غالب در روان شناسي اجتماعي، معمولاً زوج هايي كه داراي ويژگي هاي شخصيتي مشابه باشند، بيشتر جذب يكديگر مي شوند و ارتباط مستحكم تري را با يكديگر سامان مي دهند. با اين همه نبايد آن روي سكه يعني تأثير پاره اي از تفاوت هاي شخصيتي در استحكام رابطه را ناديده گرفت. همان گونه كه برخي صاحب نظران تذكر داده اند، ضرورت دارد بين ويژگي هاي شخصيتي تمايز قائل شويم. در حالي كه تقابل هايي مانند گرم مزاجي ـ سرد مزاجي، درون گرايي ـ برون گرايي، نظم ـ بي نظمي و نظافت و كثيفي به احتمال زياد مي تواند منجر به ناسازگاري بين زوجين گردد. بر عكس، تقابل هايي مانند ميل به سرپرستي ـ ميل به وابستگي، سلطه جويي، سلطه پذيري، مردانگي ـ زنانگي و ديگر ويژگي هاي متقابل كه نسبت به هم جنبه تكميلي دارند، نقش مهمي در استحكام پيوند زناشويي ايفا مي كنند.
كارشناسان مسائل خانواده انواع ديگري از همساني را در سازگاري زناشويي مؤثر دانسته اند كه از مهمترين آنها مي توان به همساني در موفقيت تحصيلي، خانوادگي، قرابت در سن، اشاره كرد، ولي به نظر مي رسد اهميت يافتن اين قبيل مشابهت ها نيز به دليل رابطه تنگاتنگي است كه با همساني شخصيتي يا همساني فرهنگي در مفهوم وسيع كلمه دارند.

12. تك همسري:از عوامل مؤثر بر بي ثباتي خانواده، پديده چند همسري (چند زني) است كه آن را زمينه ساز بروز مسايل ناخوشايند خانوادگي دانسته اند. اختلاف و ناسازگاري ميان هَووها، پديده شناخته شده اي در بسياري از جوامع وجود دارد. ميل زن به جذب انحصاري عشق و محبت شوهر و ايفاي انحصاري نقش آرامش بخش و حفظ موقعيت كدبانويي و اقتدار بلامنازع در مديريت خانه و از سوي ديگر كمبود امكانات و ناتواني مرد از اجراي عدالت متناسب با حد انتظار، از مهمترين مسايلي هستند كه خانواده را در مسير تثبيت و نهادينه ساختن الگوي تك همسري سوق داده اند. از اين رو چند همسري (چند زني) هر چند مخالف طبيعت مرد نيست و حتي احياناً انگيزه و تمايل مثبتي نيز بدان وجود دارد، اما ارضاي اين ميل همواره به دليل وجود موانع فردي و اجتماعي متعدد جزء در شرايط خاص، تحقق خارجي نيافته است و چنين مي نمايد كه چند همسري نه الگوي متعارف كه الگوي ضرورت هاست. چند زني در اسلام كه به تمكن مالي و مراعات عدالت بين همسران مشروط شده است، چنانچه با رعايت ضوابط اخلاقي نيز صورت بگيرد، تأثير منفي قابل توجهي بر انسجام خانواده نخواهد داشت.

13. دارايي و ثروت:برخورداري از حداقل تمكن مالي به عنوان پايه اقتصادي خانواده در شكل گيري و تداوم زندگي خانوادگي نقش برجسته اي ايفا مي كند. عواملي مانند قمار و اعتياد به مواد مخدر نيز كه در اختلال خانواده و طلاق مؤثر شناخته شده اند، اغلب به سبب اخلال در معيشت خانواده موجب اين پيامدهاي نامطلوب مي گردند.
اين نكته در ديدگاه اسلام نيز مورد توجه قرار گرفته، در برخي احاديث برخورداري شوهر از دارايي نسبي جزء معيارهاي همسر گزيني قلمداد شده است. همچنين، تأمين نيازهاي معيشتي زن و به تعبير فقهي، نفقه زن جزء وظايف شوهر و حقوق زن بر مرد به شمار آمده، به گونه اي كه عدم اداي اين حق يا ناتواني از اداي آن، حق طلاق را براي زن در پي خواهد داشت.

عوامل ديگر:عوامل ديگري در انسجام و تحكيم بنيان خانواده مؤثر است كه در اينجا به شكل فهرست وار به آن اشاره مي كنيم: تقسيم كار و تفكيك نقش ها، تولد فرزند، حمايت از خانواده از طرف آشنايان و خويشان و حكومت، محدوديت طلاق (به جهت حساسيت فرهنگ عمومي و...). محدوديت روابط اجتماعي زنان و مردان، نظارت و كنترل اعضاء نسبت به هم، اخلاق و ايمان و...

عوامل مخرب و منفي:عواملي نيز آثار منفي بر استحكام خانواده بر جاي مي گذارند كه عبارتنداز: ازدواج در سنين پايين، ازدواج دير هنگام، سرد مزاجي و عدم تمكين جنسي، عدم رعايت عدالت ميان همسران (در صورت تعدد زوجات)، موقعيت شغلي نامناسب مرد يا حساسيت زن نسبت به نوع شغل او، دخالت هاي بي مورد ديگران در زندگي مشترك، از دست دادن موقعيت شغلي، بيكاري، ابتلا به فقر و تنگدستي، (به ويژه پس از يك دوره رفاه اقتصادي) پركاري و كثرت اشتغالات بيروني ، عدم توجه به وظايف و تعهدات خانوادگي، ابتلا به برخي آسيب هاي اجتماعي غير مترقبه مثل اعتياد، مشروبات الكلي، قمار و ابتلاء به برخي بيماري هاي رواني، ابتلاي زن به برخي آسيب هاي جسمي (مثل نازايي، سوختگي، نفرت آميز...) بي مبالاتي زن در امر پوشش و ناهمسويي آن با حساسيت هاي مرد و...(1)

 


پاورقی:

1. بستان (نجفي)، حسين، نشر پژوهشکده حوزه و دانشگاه، چاپ اول، 1383، فصل چهارم، ص171ـ225. (تلخيص).

 شناسه : 391    مشاهده : 2209    انتشار : 12/7/1394        آرشيو مشاوره خانوادگی        آرشيو همه مطالب


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست