12 تفاوت زنا و صیغه حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

12 تفاوت زنا و صیغه

در ازدواج موقت «روابط» براساس «ضوابط» شكل مى‏گيرد و ارضاى جنسى به صورتى نظام‏مند و قانونى، پاسخ داده مى‏شود، در حالى كه در زنا ضابطه‏اى وجود ندارد و غيرقانونى است.در ازدواج موقت، زن بايد بعد از تمام شدن مدت عقد، عده (ومدت عده بستگى به موارد خاص دارد و حداقل از دو ماه كمتر نيست) نگه دارديعنى بعد از هر صيغه موقت بايد مدت نسبتا تقريبا طولانى را از صيغه شدن خوددارى كند ولى در زنا اين قانون وجود ندارد.

  

فرق بين زنا و ازدواج موقت چيست؟ آيا فقط به اينكه يك جمله را ذكر كنيد زن و مرد به يكديگر حلال مى شوند؟


برخى از تفاوت‏هاى عقد موقت و زنا به شرح ذيل است:

1 صيغه موقّت يك نوع ازدواج است همان طور كه ازدواج دائم نوع ديگرى از ازدواج است و هر دو شرايط و احكام خاص خود را دارد كه از جمله آن ذكر صيغه عقد، مهريه و مدت است. اما زنا بدون توجه به اين شرايط (مثل نخواندن صيغه عقد) كارى صورت مى‏گيرد.

2 در ازدواج موقّت نسبت به دختر باكره، اجازه پدر و يا جد پدرى او لازم است در نتيجه اين كار با اطلاع خانواده و به دور از احساسات و پنهان‏كارى‏ها صورت مى‏پذيرد.

3 در ازدواج موقت، زن بايد بعد از تمام شدن مدت عقد، عده (ومدت عده بستگى به موارد خاص دارد و حداقل از دو ماه كمتر نيست) نگه دارديعنى بعد از هر صيغه موقت بايد مدت نسبتا تقريبا طولانى را از صيغه شدن خوددارى كند ولى در زنا اين قانون وجود ندارد.

5 در ازدواج موقت، مرد مسئوليت‏پذير است و توابع اين ارتباط را از جهت فرزنددار شدن احتمالى مى‏پذيرد در حالى كه در عمل نامشروع اين امر وجود ندارد.

6 در ازدواج موقت «روابط» براساس «ضوابط» شكل مى‏گيرد و ارضاى جنسى به صورتى نظام‏مند و قانونى، پاسخ داده مى‏شود، در حالى كه در زنا ضابطه‏اى وجود ندارد و غيرقانونى است.

7 اعتبار زن در زنا از بين مى رود واو به موجودى بى ارزش ودر دسترس تبديل مى گردد در حالى كه ازدواج موقت شرايط خاص را دارد كه اين شرايط موجب آبرومندى زن مى گردد

8 در زنا فرزند نا مشروع به وجود مى آيد ولى در صيغه فرزند حلال زاده است.


9 در زنا فرزندى اگر متولد شد والدين مسئوليت تربيت او را عهده دار نمى شود مگر اينكه او را نيز وسيله اى براى شهوت هاى بعدى خود قرار دهند درحالى كه فرزند حاصل از صيغه در خانواده اى پاك قابل تربيت است

10 احتمال بيمار بودن فرزند حاصل از زنا بيشتر از صيغه است

11 در زنا چون احساس گناه وجود دارد پرده هاى حائل ميان انسان وخداوند از بين مى رود وانسان شقى مى گردد در حالى كه در ازدواج موقت چون اين عمل مطابق با قوانين الهى است اين خطر وجود ندارد

12 صيغه چون محدوديت هائى دارد باعث جلوگيرى از هم پاشيدگى خانواده مى گردد در حالى كه زنا بنيان خانواده را متزلزل مى كند

بنابراى، متعه (صيغه) با زنا فرق هاى اساسى دارد. چون در زنا نه عده اى وجود دارد و نه از نظر شرعى طرفين حقى بر گردن هم دارند و نيز اگر فرزندى از زنا متولد شد حرام زاده است و ارث نيز نمى برد. ولى متعه در حقيقت يك نوع ازدواج محدود است و داراى ضوابط و حقوق مشخص شده براى زوجين است. هم چنين در زمان عقد و يا عده، زن حق هيچ گونه مباشرتى يا ازدواج با شخص ديگر ندارد. پس ازدواج موقت مانند ازدواج دائم داراى عده- تعيين مهريه- اجراى عقد و صيغه- اذن پدر در صورت باكره بودن و بسيارى از شرايط ديگر است و حكم فرزندان متولد از اين ازدواج نيز كاملا مشخص است فقط در زمان محدود مى باشد.

در مورد سؤال دوم شما كه آيا با يك جمله زن و مرد با هم حلال مى شوند در جواب مى گوييم. بلى، در صورتى كه شرايط موجود باشد و با قصد ازدواج موقت صيغه آن خوانده شود با هم حلال مى شوند و اين حكم تعبدى است كه از طرف شارع مقدس اين حليت حاصل مى شود.

در ساير نظام هاى حقوقى نيز همين اعتبارات كه در قالب عقود و ايقاعات و قرادادها صورت مى پذيرد منشا اثر است.

البته عده‏اى اين نوع ازدواج را راهى براى سوء استفاده دانسته‏اند. اين عده هميشه پيرمرد پول دارى را تصور مى‏كنند كه براى خوش‏گذرانى، دخترى را صيغه مى‏كند و بعد از ارضاى شهواتش، او را رها مى‏سازد، يا مرد زن‏دارى كه بى‏اعتنا به خانواده‏اش هر روز به دنبال يك زيبارويى است كه بتواند او را اسير كند و كام گيرد و... در جواب اين عده همين بس كه همه آزادى‏هاى قانونى و تأسيس‏هاى حقوقى، مى‏توانند مورد سوء استفاده قرار گيرند براى مثال حق رانندگى كه يك حق مشروع و پسنديده‏اى است از سوى عده‏اى به بدترين نحو مورد استفاده قرار مى‏گيرد و حتى منجر به وارد آمدن خسارت جانى و مالى مى‏شود.

پس بدين ترتيب بايد گفت: حق رانندگى امرى مذموم و پليد است؟ در حالى كه چنين نيست. پس اگر عده‏اى از اين نهاد حقوقى به جهت سوء استفاده بهره‏بردارى كنند اين امر خدشه‏اى به اصل آن وارد نمى‏كند بلكه ايراد به خود اين افراد يا گريزگاه‏هاى قانونى و... وارد است.

برخى ديگر با تشبيه نكاح منقطع به كرايه و اجاره، سعى دارند كه وانمود كنند زنى كه صيغه مى‏شود، در واقع به اجاره زوج خويش درمى‏آيد و اين را خلاف شأن زن و سوء استفاده از او دانسته‏اند.

در پاسخ گفتنى است آنچه خلاف شأن زن است، اين است كه زن همچون كالايى بدون هيچ حق و حقوقى و بدون هيچ ضابطه‏اى، مورد بهره‏بردارى جنسى قرار گيرد يعنى، دقيقاً آنچه كه در دنياى غرب اتفاق مى‏افتد و يا آنچه كه در نزد افراد لاابالى و بى‏بند و بار در مشرق زمين مى‏گذرد حال اينكه زن اين چنين مورد سوء استفاده قرار گيرد، خلاف شأن زن است يا اين كه او به طور قانونى و مشروع با حفظ حقوقش به استمتاعاتش دسترسى يابد؟ به فرض كه عقد نكاح منقطع در مواردى شبيه عقد اجاره باشد، آيا اين دليل مى‏شود كه اين دو عقد يكى باشند؟ در حالى كه مى‏دانيم اين دو عقد در خيلى از اوصافش با يكديگر تفاوت دارند.

   

 شناسه : 374    مشاهده : 3128    انتشار : 31/6/1394        آرشيو ازدواج        آرشيو همه مطالب


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست