رابطه اخلاق و دين را بیان کنید(جواب دوم) حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

رابطه اخلاق و دين را بیان کنید(جواب دوم)

اخلاق بدون دين در بسياري مسائل به بن بست مي خورد. اين دين است كه مي تواند اخلاق را از بن بست بيرون بكشدو به عنوان مثال يك انسان اخلاقي نمي تواند قبول كند كه شخصي كه هزاران نفر به دست او كشته شده اند، با يك گلوله يا با طناب دار در چند لحظه كشته شده و قضيه تمام شود

  

اخلاق چه رابطه اي با دين و مذهب دارد؟

قواعد عام اخلاقي، عقلاني هستند و حسن و قبح آنها را عقل به تنهايي مي فهمد. خوبي عدالت و بدي ظلم بر همه روشن است. اما اخلاق، فقط به دانستن برخي قواعد اخلاقي ختم نمي شود بلكه در لايه ها و طبقات جامعه با مسائل فراوان مانند شريان حياني درجريان است.
دين به عنوان پشتوانه مفهومي و اجرايي اخلاق، تكميل كننده خواهد بود. يكي از معاني روايت پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم كه فرمود:« إنّـما بـُعثت لِأتمّم مكارم الاخلاق» اين است كه: [بخشي از مكارم اخلاق و زيبايي هاي اخلاقي را شما درك مي كنيد و مي فهميد] من مبعوث شده ام تا [اين] مكارم اخلاقي را براي شما تكميل نمايم. به عبارتي، بخش مهمي از اخلاقيات از دسترس انديشه ما دور است. به عنوان مثال، كانت مي گويد: دروغ در هر حالي بد است. بايد پرسيد: حتي اگر يك دروغ جان صدها انسان بي گناه را نجات دهد، باز هم بد است؟
سخن اين جاست كه انديشه بشري نهايتاً به جايي مي رسد قابل خدشه، مبهم و بدون پشتوانه است. اما اگر به دين مراجعه كرديم، مي بينيم كه فلسفه دين موافق اخلاق است و بخش مهمي از احكام ارزشي كه از طرف خداوند به ما رسيده، ناظربه مسائل و جزئيات اخلاقي است.
پيامبر با اتصال به سرچشمه وحي الهي، اين بخش مهم را نيز براي انسان ها روشن مي نمايد و دين، تكميل كننده اخلاق است. ريشه قواعد اخلاقي در وجود و روح انسان است و او بسياري از خوب و بد ها را با وجدان خويش مي يابد اما در، يافتِ بسياري ديگر از احكام ارزشي ناتوان است و دين به عنوان يك كاتاليزور و سرعت بخش، ما را در رسيدن به قواعد اخلاقي ياري مي رساند. هدف اخلاق، آراسته شدن به ملكات شايسته و فضايل و پيراسته شدن از رذايل، براي نيل به قرب الهي است. اين مهم با اخلاق سكولار به دست نمي آيد.
اخلاق بدون دين در بسياري مسائل به بن بست مي خورد. اين دين است كه مي تواند اخلاق را از بن بست بيرون بكشدو به عنوان مثال يك انسان اخلاقي نمي تواند قبول كند كه شخصي كه هزاران نفر به دست او كشته شده اند، با يك گلوله يا با طناب دار در چند لحظه كشته شده و قضيه تمام شود. خون هزاران نفر را چه كسي پاسخ خواهد داد؟ دين در اين جا راهكار دارد و زندگي را منحصر در دنياي مادي نمي داند.
هم چنين يك انسان اخلاقي ممكن است از خود سؤال كند كه اخلاقي بودن براي چه؟ براي زندگي بهتر. زندگي بهتر براي چه؟ مثلاً براي آرامش بيشتر. آرامش بيشتر براي چه؟ و ... در نهايت اين اخلاق به بن بست مي رسد. دين و مذهب در اين جا حرف دارد. هدف اخلاق، رسيدن به قرب الهي است.
شهيد مطهري مي فرمايد: خداشناسي پايه اخلاق است.انسانيت و آدميت و اخلاق بدون شناختن خدا معنا ندارد يعني هيچ امر معنوي بدون اينكه آن سر سلسله معنويات پايش به ميان آيد معنا ندارد ... وقتي كه پايه اي در روح بشر نباشد چرا انسانيت ؟ به من چه مربوط ؟ ... [ اين اخلاق ] پايه و اساس ندارد و نمي تواند داشته باشد ... دين ...اساس داشته و تجربه و آزمايش، صحت آن را ثابت كرده و چطور انضباطهاي اخلاقي محكم پولادين را به وجود آورده و بعد از اين هم به وجود خواهد آورد.( .(مجموعه آثار شهيد مطهري، ج22، ص510).
يك سؤال بسيار مهم: اگر بدون ايمان نمي توان اخلاقي بود پس چرا برخي جوامع اروپايي وآمريكايي مذهبي نيستند اما از دروغ و نفاق و تزوير و دزدي وخيانت پرهيز مي كنند ؟ پس معلوم مي شود كه مي توان اخلاقي بود بدون اينكه متكي به ايمان و معرفت باشد.
شهيد مطهري مي فرمايد: اين سخن را شما زياد شنيده ايد ، خود من هم زياد شنيده ام و شايد مدتها هم به آن معتقد بودم كه چنين چيزي مي شود ،استاد شهيد در ادامه سه نوع «خود» را مطرح مي كند كه بياني به اين مضمون دارد.
1-
خود شخصي
انسان گاهي اوقات فقط خودش را مي بيند و از آن حيطه تجاوز نمي كند.
دايره اي كشيده اند كه خودشان در داخل آن و غير خودشان همه بيرون از آن هستند همه چيز را براي خودشان مي خواهند . اين ، نوع ضعيف خود پرستي است .
2-
خود خانوادگي
برخي اوقات، انسان فقط خانواده خود را مي بيند و با آنان بسيار محترمانه، مهربانانه و عادلانه رفتار مي كند. اما در خارج محيط خانواده تمام صفات رذيله وجود دارد.
3-
خود ملي
گاهي مي بينيم كه خود توسعه پيدا كرده، خود ملي مي شود. افراد ملت در داخل خودشان مثل همان فرد در داخل خانواده اند كه نسبت به خانواده خودش راستگو است. نسبت به ملت خود امين است ، دزد نيست. در واقع براي شخص خودش دزد نيست، براي شخص خودش دروغ نمي گويد، ظلم نمي كند، يكي از سيئات اخلاقي را مرتكب نمي شود.
اينكه ما مي بينيم امروز فرد نسبت به فرد ظلم نمي كند ولي ملت ها بدترين اقسام ظلم را نسبت به ملل ديگر مي كنند و اين را هم زشت نمي دانند (ناشي از همين فكر است ). رجال درجه اول اروپا مظالمي را كه نسبت به ملل استعمار زده مرتكب شده اند براي خودشان افتخار مي دانند همين فردي كه در داخل ملت و كشور خودش اين قدر عادل و امين است و ممكن نيست كوچك ترين خيانت و عمل ضد اخلاقي بكند، وقتي كه پاي ملتي ديگر به ميان مي آيد مي گويد اين مفاهيم معني ندارد.
جمله اي از الكسيس كارل نقل مي كنند كه : در دنيا در زير پرده كلمه هاي عفت، تقوا، حق و عدالت چقدر نفع نهفته است! يعني اينها كلماتي است تو خالي... آن طوري كه بايد حقيقت ندارد، داخل آن خالي است، مثل گردو يا بادامي است كه پوست دارد ولي مغز ندارد ... رمز اين كه هر چه دنيا عالِم تر مي شود بي عقيده تر مي گردد و پايبندي اش به اصول اخلاقي كمتر مي شود، همين است كه غالباً اصول اخلاقي كه به بشر تعليم كرده اند، منطق نداشته، پشتوانه نداشته، اعتبار نداشته، پايه نداشته.(ر.ك مجموعه آثار شهيد مطهري، ج22، ص508-509)
و درنتيجه : اگر ايمان نباشد (اخلاق) مثل اسكناسى است كه پشتوانه نداشته باشد. ... اگر ايمان نباشد ، افراد حرف هاي بسيار زيبا و اخلاقي مي زنند اما پاي عمل كه مي رسد به خصوص زماني كه روي لجاجت بيفتند ؛خلاف حرف هايشان را عمل مي كنند.(آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏22، ص515-516)
كسى كه تكيه گاه اخلاق و شخصيتش غير خدا باشد، مانند اين است كه بر پرتگاه مشرف به سقوطى گام برمى ‏دارد، هر لحظه احتمال سقوط دارد.( مجموعه ‏آثاراستادشهيدمطهرى، ج‏23، ص 763)

اما هنگامي كه اخلاق دراراي پشتوانه ايمان به خدا باشد :
1.
علاوه بر ظاهر عمل ، نيت هم در ارزشمند بودن عمل تاثير دارد.
در جهان امروز در ارزش‏گذارى به كارهاى انسان، رويه كار (ظاهر عمل) را ملاك قرار داده و آن را به نوعى ارزيابى مى ‏كنند. مثلا هرگاه مردى در انظار عمومى به راز و نياز خدا بپردازد وبا زارى و گريه از خدا طلب پوزش نمايد ويا مرد متمكنى براى مستمندان درمانگاه و بيمارستانى بسازد عمل او را ستوده و جزء ارزشها به شمار مى ‏رود و با انگيزه عمل او كارى ندارند و اين‏كه او واقعا از خوف خدا مى‏ گريست‏ يا انگيزه او رياكارى وجلب نظر مردم بود، و يا او بيمارستان را به انگيزه بشر دوستى و نوع پرورى و اظهار همدردى بابيچارگان ساخته است‏ يا اين‏كه انگيزه‏ هاى مادى پشت‏ سر اين پديده به ظاهر نيك هست و مى‏ خواهد در انتخابات شهرى و يا استانى راى مردم را بخرد و....
در حالى كه در نظام اخلاقى اسلام (اخلاقي كه پشتوان آن دين است)، نيكى و آراستگى ظاهر عمل يكى از پايه ‏هاى ارزش است ولى تا اصل ديگرى به آن ضميمه نگردد نمى ‏توان عمل انسان را جزء ارزشها شمرد و آن اصل ديگر عبارت است از : نيت و انگيزه پاك كه سرچشمه عمل به شمار مى ‏رود; از اين جهت هر نوع عمل زيبا اما به انگيزه مادى شايسته ستايش نبوده و ارزش شمرده نمى ‏شود.و نظام اخلاقى اسلام با تمام نظامات اخلاقى يونان باستان وغرب امروز در طرح اين شرط فاصله مى ‏گيرد و عملى را كار اخلاقى مى ‏داند كه از ايمان انسان به خدا و اخلاص وى سرچشمه بگيرد نه از هوا و هوس و....
2.
هنگامي كه ايمان و خدا پشتوانه اخلاق باشند گزاره هاي اخلاقي ضمانت اجرايي دارند و افراد بشر انگيزه بيشتري براي انجام فضائل و ترك لذائذ دارند به گونه اي كه حتي در تنهايي و خلوت هم كار نيك انجام مي دهند و يا از كار ناپسندي اجتناب مي كنند.
3.
هنگامي كه ايمان و خدا پشتوانه اخلاق باشند عمل او در صورتى نام ارزش به خود مى‏ گيرد كه با كمال آگاهى و آزادى از او سر زند مثلا اگر از روى جبر ماليات بپردازد ويا زكات مال بدهد، به بيمارن خدمت كند و ... وظيفه را انجام داده ولى كار او فعل اخلاقى نخواهد بود(رابطه اخلاق و دين،آية الله جعفر سبحانى،مجله معرفت،شماره41)

شما دوست عزيز در اين زمينه مي توانيد به كتاب هاي زير مراجعه نموده از مطالب بيشتري بهره ببريد

1- فلسفه اخلاق شهيد مطهري
2-
اخلاق اسلامي ) انتشارات معارف)
3-
نقد و بررسي مكاتب اخلاقي(آيت الله مصباح(
4-
فلسفه اخلاق(آيت الله مصباح(

 شناسه : 316    مشاهده : 1453    انتشار : 17/2/1394        آرشيو اخلاق اسلامی        آرشيو همه مطالب


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست