تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  آرشيو :

مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟ ( عرفان )

اين نظريّه ، پارادوكسيكال (خود متناقض) است ؛ اين نظريّه مدّعي است كه شما به هرچه فكر كنيد و آن را محور افكار خود قرار دهيد، وجود شما آن را به خود جذب مي كند ؛ يا عالم خلقت آن را به شما اعطا مي كند. گويي جهان يك غول چراغ جادوست كه وظيفه اش برآوردن آرزوهاي عميق شماست.
27/11/1394


پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید. ( روش های ترک )

همین دغدغه و نگرانی های شما نسبت به خطاها و سستی ها بیانگر لطف الهی است که شامل حالتان شده پس از این فرصت طلایی کمال استفاده را نمایید،از خداوند متعال عاجزانه کمک بخواهید و برای تقویت هرچه بیشتر اراده تلاش کنید و از چیزهایی که باعث تضعیف اراده و روحیه ناامیدی میشود جدا دوری نمایید....
26/8/1394


برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟ ( ارتباط با امام )

اولين طريق عالى براى ارتباط با حضرت مهدى (عج) انجام دادن واجبات و ترك معاصى و گناهان است. ما اگر در كلاس پاكى به اين مرتبه برسيم: 1 اعضا و جوارح ما پاك از گناه بشود. 2 ذهن و افكار ما از خيالات و اوهام پاك بشود. 3 قلب ما از رذايل اخلاقى پاك شود و در اين سه بعد طهارت، پاك بشويم، آن گاه است كه راه به سوى امام زمان (عج) مانند اتوبان و شاهراه باز است.
23/8/1394


داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟ ( شبهات مهدویت )

اين ديدارهاى محدود و استثنايى و با پنهان زيستى و غيبت امام زمان (عج)، منافاتى ندارد و چون از طرف خود آن حضرت و با اراده او صورت مى‏گيرد، خطرى را براى ايشان به وجود نمى‏آورد. وظيفه ما نيز تلاش جهت برقرارى ارتباط روحى و معنوى با حضرت و عمل به خواسته‏ها و دستورات او است. به يقين اگر ما از گناهان دورى و به تكاليف دينى خود عمل كنيم، مورد توجّه و عنايت آن حضرت بوده، از دعاها و تفضّلات ايشان بهره‏مند خواهيم شد.
23/8/1394


برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد. ( ارتباط با امام )

عمل به تكاليف دينى منتظر واقعى بايد تمام وظايف دينى و احكام الهى را انجام دهد. حتى اگر اين وظيفه نماز نخواندن يا روزه نگرفتن باشد (همان گونه كه براى خانم ها در اوقات خصوصى چنين قرار داده شده).
23/8/1394


با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید. ( شبهات رایج )

هنگامى كه پيغمبر اكرم (صل الله عليه و اله) اين آيات را براى مشركان مكه خواند احدى آن را انكار نكرد! هر گاه مطلب مشكوكى بود لا اقل گروهى اعتراض مى كردند، و اعتراض آنها مانند ساير اعتراض هايشان در تاريخ ثبت مى شد، به خصوص اينكه قرآن با جمله «أَ لَمْ تَرَ » مطلب را ادا كرده است يعني جريان در آن زمان به قدري روشن بود و سر زبانها افتاده بود كه گويا پيامبر آن را ديده بوده است.
22/8/1394


دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟ ( ارتباط با امام )

دعاى فرج اين دعاست كه در مفاتيح الجنان نيز نقل شده است: الهى عظم البلاء و برح الخفاء وانكشف الغطاء و...
21/8/1394


چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟ ( ارتباط با امام )

استفاده از آثار و تأليفات اسلام شناسان مطمئن و با تجربه و پخته اى همچون استاد شهيد مرتضى مطهرى، استاد مصباح يزدى، آيه الله جوادى آملى و ساير بزرگانى كه داراى كتاب هاى متقن و استوار و هماهنگ با آموزه هاى دين دارند و از شاگردان موفق حوزه دين و علوم اسلامى هستند و گفته ها و نوشته هاى آنها بى هيچ دغدغه ا ى قابل استفاده و بهره برداى است، مى تواند به اين هدف شما كمك شايانى نمايد
20/8/1394


آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟ ( شبهات مهدویت )

امام باقر(ع) در وصف مهدي(عج) مي فرمايد: «يهدم ما كان قبله كما هدم رسول الله امر الجاهليه و يستأنف الاسلام جديدا؛ او (مهدي) آن چه را پيش از او بوده است در هم ريزد؛ آن گونه كه رسول خدا امور جاهليت را در هم ريخت. مهدي(ع) اسلام را از نو آغاز مي كند [و با تمام جوانب آن را در جامعه اجرا مي كند]».
19/8/1394


منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟ ( شبهات رایج )

حورالعين زن نيست، بلكه ظهور اخروي اعتقاد شخص است به ولايت خدا، ولايت انبياء(ع) و ولايت رسول(ص) و ولايت اهل بيت(ع)؛ كه به صورت زني زيبارو جلوه گر مي شود. چون ولايت، از سنخ جمال است؛ و اسم الوليّ از اسماء جماليّه ي خداست؛ و جمال زیبایی با چهره ي زنانه تناسب بيشتري دارد.
19/8/1394


میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟ ( مشاوره دینی )

كمي با خود بيانديشيد و ببينيد آيا هدفتان وآرزويي كه براي رسيدنش دعا مي كنيد ،هدفي خداپسندانه است يا خير ؟ در صورتي كه هدفتان الهي نيست , آن را رها كنيد. فقط دعا نيست كه انسان را به هدف مي رساند ،بلكه تلاش وحركت نيز براي رسيدن به آرزو لازم است . امام حسن ( عليه السلام ) مي فرمايند : هر كه به حسن انتخاب خداوند تكيه كند , جز آن وضعي را كه خدا برايش برگزيده است آرزوي داشتن وضعي ديگر نكند .
18/8/1394


همسرم مدتی است در یکی از گروههای تلگرام با فردی ارتباط دارد البته نمی داند که من در جریان این کار او قرار دارم... ( خیانت های زناشوئی )

سعي كنيد اگر خودتان نيز در فضاي مجازي فعاليتي داريد اين فرهنگ را جا بيندازيد كه چيزي براي مخفي ساختن از همسرتان نداريد و گوشي تان را نزد وي باز كنيد، مطالبش را با حضور و نگاه وي به صفحه گوشي تان بخوانيد و ... تا كم كم اين فكر در همسرتان رسوخ يابد كه لابد شما نيز چنين انتظاري از وي داريد و او نيز با اصلاح رفتارش بتواند چنين سرويسي به شما ارائه دهد.
14/8/1394


ماده و تمام موجودات اعم از فرشتگان و عرش و كرسي و لوح و قلم و عالم ناسوت و ... اينها از چه چيزي خلق شدند و از كجا آمدند؟ ( خلقت جهان )

اكثريّت قاطع عرفا و فلاسفه ي اسلامي بر اين اعتقادند كه اصل عالم خلقت قديم زماني است. يعني زماني نبوده كه عالم نبوده باشد. چون از وجود علّت تامّه، وجود معلول آن نيز لازم مي آيد. يعني محال است علّت تامّه موجود باشد ولي معلول آن موجود نباشد؛ و الّا لازم مي آيد كه علّت تامّه در همان حال كه علّت تامّه است، علّت تامّه نباشد؛ و اين اجتماع نقيضين است؛ و اجتماع نقيضين ذاتاً محال ا
12/8/1394


در مورد جسمانى بودن معاد لطفا توضيح دهيد؟ ( برزخ و قیامت )

ت است كه حقيقت انسان روح و نفس او يعنى، جنبه‏هاى تجردى او است و نه حيثيت مادى او ولى در عين حال اين نكته بسيار مهم را نبايد فراموش كرد كه انسان، در هر صورت، تركيبى از جسم و روح است و تركيب او هم، يك تركيب مخلوطى يا اعتبارى (مانند تركيب نخود و لوبيا) نيست كه هر يك وجود مستقلّى داشته باشند.
7/8/1394


آیا حورالعين و نعمتهاى بهشتى كه در قرآن آمده است مادى هستند و اشاره به يك موضوع معنوى دارند ؟؟ ( برزخ و قیامت )

بدون شك استفاده از اين نعمت ها همراه با به كار بردن ابزارهاى مادى خواهد بود اما بايد توجه داشت كه آن سرا با جهان كنونى تفاوت بسيار زياد دارد و نحوه ى استفاده از ابزارهاى مادى و كيفيت آنها نيز با وسايل كنونى بسيار متفاوت است كه البته فهم قاصر ما از درك اين امور عاجز است.
7/8/1394


علت سر سختی مردم در برابر پذیرفتن معاد چیست؟ ( برزخ و قیامت )

7/8/1394


علت های انکار معاد چیست؟ ( برزخ و قیامت )

چنين انسانى در دنيا، فقط دنبال هواى و هوس خود است و طبيعى است كه با تمامى حقايق متعالى- بخصوص توحيد و نبوت- و از همه بيشتر با قيامت و جهان پس از مرگ، مخالفت كند زيرا اين معانى به انسان گوشزد مى‏كند كه زندگى آدمى، هدفمند است و او اجازه ندارد از اهداف خود تخطى كند. اما آن كه هوا مدار است، چاره را در پشت كردن به اين حقايق مى‏داند زيرا تحت ولايت نفسانيت خود است و همه چيزها را براى خود مباح و حلال مى‏داند و حاضر نيست، هيچ قيد و بندى بر دستانش احساس كند.
7/8/1394


از چه راهى مى توان به حقيقت بودن معاد و اينكه بدكاران به دوزخ و نيكان به بهشت مى روند پى ببريم؟ ( برزخ و قیامت )

خدا بى نياز محض است يعنى جميع كمالات را داراست وعدالت يكى از كمالات است. پس خدا عادل نيز هست والّا لازم مى آيد كه خدا فاقد يكى از كمالات باشد وفاقد يكى از كمالات نمى تواند كمال محض باشد وشرط عدالت اين است كه خدا هر مجرمى را به اندازه جرمش مجازات كند لكن چنين امرى در دنيا محال است وبسيارى از جرمها بدون مجازات مى مانند.
7/8/1394


شبهه اکل و ماکول را به صورت ساده بیان کنید؟ ( برزخ و قیامت )

حقيقت انسان به روح او است و آن چه او را از ديگران متمايز مى گرداند صورت شخصى او است، مواد تشكيل دهنده سلولها مى تواند مشترك باشد زيرا همه سلولها از فراورده هاى غذائى و طبيعى تشكيل مى يابند. گاهى تعداد زيادى ميهمان از مواد غذائى يك سفره استفاده مى كنند اما وقتى جذب بدن افراد سر سفره مى شود، جذب صورت هاى مختلف آنها مى شود در حالى كه ماده غذائى مشترك بود.
7/8/1394


در مورد پیوند اعضا آيا بحث معاد جسمانى را مى توان توضيح داد؟ ( برزخ و قیامت )

آنچه در روز رستاخيز محشور مى شود، نفس و بدن انسان است بعينه، به گونه اى كه اين فرد در جهان ديگر براى آشنايانش به روشنى قابل شناسايى است، و هر كسى او را ببيند به آسانى مى تواند بگويد اين همان فردى است كه در دنيا او را مى شناخته است. چرا كه ملاك حقيقت و تشخص انسان نفس اوست و بدن از آن جهت كه بدن است، جزء به واسطه نفس تشخص نمى يابد.
7/8/1394


چهل نكته همسرداري‏...زوج های جوان بخوانند ! ( مشاوره خانوادگی )

با همدلي، هم‏فكري، همكاري و مشورت با يكديگر ميان خود، روابط سالم و صميمي پديد آوريد.هر يك از زوجين، ديگري را نزديك‏ترين و محرم‏ترين فرد نسبت به خود بداند و او را نيمه تن، حامي و پشتيبان خود تلقي كند. با يادگيري مهارت‏هاي ارتباطي نظير گوش كردن به حرف‏هاي يكديگر، احترام به نظرها و عقايد همديگر روابط خود را بهبود بخشيد.
6/8/1394


حاج آقا من خیلی از مرگ می ترسم.یک ترس مزمن از مرگ .ازشب اول قبر و عذاب اخروی دارم.حالت افسردگی بهم میده و گاهی حوصله هیچ کاری ندارم ( برزخ و قیامت )

انسانى كه همه كارهاى خويش را با دقت انجام داده و مراقب اعمال خود بوده تا مبادا كارى مخالف با امر پروردگار يكتا انجام دهد و به تعبيرى ديگر خدا ترس است، بسان سرمايه دارى مى ماند كه از ابتداى كسب و كار با حساب و كتاب دقيق به تجارت پرداخته تا مبادا ورشكسته شده و سرمايه خود را از دست دهد.
5/8/1394


دوستی با نامحرم به قصد محبت کردن و عشق ورزی هم حرام است؟ ( مشاوره دینی )

دوستی با نامحرم حضوری وغیر حضوری ،تلفنی،پیامکی و...عملی حرام وگناه محسوب می شود واین نکته را باید توجه داشت شیطان به صورت گام به گام وقدم به قدم انسان را منحرف می کند ودر دره های هلاکت می اندازدو خداوند می فرماید:ولا تتبعوا خطوات الشیطان و...
5/8/1394


چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟ ( اخلاق اسلامی )

4- ابتذال زن و سقوط شخصيت او و تبديل شدن به وسيله‌اي براي اشباع هوس‌هاي سركش مشتي آلوده و امير المؤمنان عليه السلام مي‌فرمايد: «در آخرالزمان كه بدترين زمان‌هاست جمعي از زنان پوشيده‌هاي برهنه‌اند و از خانه با خودآرايي بيرون مي‌آيند؛ اينان از دين بيرون رفتگانند و داخل در فتنه‌ها شده و به سوي شهوت تمايل داريد و به طرف لذات نفساني در شتابند. حرام‌ها را حلال مي‌دانند و در دوزخ به عذاب ابدي گرفتار».
5/8/1394


نرم افزاری که قبلاً قفلش شکسته شده آیا حق خریداری داریم؟ ( احکام رسانه )

آيات عظام بهجت، خامنه‏ اى و وحيد: تفاوتى بين شكستن قفل نرم افزار و تكثير نرم ‏افزار - كه قفل آن توسط ديگران شكسته شده نيست. و در هر دو صورت بنابر احتياط واجب تصرف و تكثير آن جايز نيست. خامنه‏ اى، اجوبة الاستفتاءات، س 1341 و 1342 ؛ دفتر: وحيد.
5/8/1394


اگر فروشنده اظهار کند حق نداری نرم افزار را کپی کنی آیا ما می توانیم تکثیر کنیم؟ ( احکام رسانه )

همه مراجع: در اين صورت، تكثير آن جايز نيست. دفتر: همه مراجع.
5/8/1394


زنای ذهن به چه معناست؟ ( اخلاق اسلامی )

زنای ذهنی، تصور و فکر کردن به امور جنسي و رابطه جنسي با نامحرم است. به لحاظ شرعي خود فکر گناه در امور جنسی به خصوص اگر غیر اختیاری باشد گناه نیست. ولی انسان باید از مقدماتی که باعث این افکار می شود پرهیز کند و در صورت اختیاری بودن چنانچه آثار بیرونی داشته باشد و موجب تحریکات جنسی شود این امور گناه است. فكر و انديشه گناه، پاكى و صفاى قلب را از بين مى برد و انسان را به ارتكاب آن وامى دار د.
5/8/1394


اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟ ( احکام اقتصادی )

آيات عظام مكارم و نورى: اگر فاصله زمانى به قدرى زياد باشد كه ارزش پول فوق ‏العاده كاهش يابد- به طورى كه در نظر عرف اداى قرض محسوب نشود (مانند بدهكارى ‏هاى مربوط به ده، بيست سال قبل)- بايد معادل روز در نظر گرفته شود و يا لااقل مصالحه گردد.
5/8/1394


آيا قضاى نماز پدر را بايد پسر بزرگ بخواند يا ديگرى هم مى‏تواند انجام دهد؟ ( احکام نماز و روزه )

همه مراجع: نماز قضاى پدر تنها بر عهده پسر بزرگ خانواده (بعد از فوت پدر ) است. امّا اگر كس ديگرى هم به جا آورد، اشكال ندارد و رفع تكليف از پسر مى‏شود. پسر بزرگ نيز مى‏تواند كسى را براى خواندن نماز پدر اجير كند.
5/8/1394


تحت فشار غریزه جنسی هستم چطور شهوت راکنترل کنم؟ ( اخلاق اسلامی )

رسول اکرم(ص) مي فرمايند: «يا معشر الشباب! من استطاع منکم الباه فليتزوّج ...؛اي جمعيت جوانان هر کس از شما توانايي ازدواج دارد ازدواج کند ...» ...راههایی جهت کنترل شدید غریزه جنسی وجود دارد که عبارتند از:کنترل چشم ازاینکه هر تصویری را نبینیم،کنترل گوش ،از گوش دادان صداهای تحریک آمیز بپرهیزیم،اعتدال در خوردن و...
5/8/1394


كسى كه نماز و روزه قضا بر گردن دارد، آيا مى‏تواند نماز و روزه مستحبى به جا آورد؟ ( احکام نماز و روزه )

5/8/1394


آيا براى خواندن نماز قضا، مى‏توانيم به جماعت اقتدا كنيم؟ ( احکام نماز و روزه )

همه مراجع: بلى، اقتدا به جماعت در نماز قضا، اشكال ندارد و لازم نيست هر دو يك نماز بخوانند ؛ بلكه قضاى نماز صبح را مى‏توان به نماز ظهر يا عصر امام جماعت اقتدا كرد. توضيح‏المسائل مراجع 1388، نورى، توضيح ‏المسائل، م 1387 ؛ وحيد، توضيح‏ المسائل، م 1396 ؛ دفتر: خامنه ‏اى.
5/8/1394


اگر نماز شخص روزه‏دار قضا شود، آيا روزه‏اش صحيح است؟ ( احکام نماز و روزه )

5/8/1394


آيا زن مستحاضه مى‏تواند نماز قضا بخواند؟ ( احکام ویژه بانوان )

آيات عظام امام، خامنه‏ اى، سيستانى، فاضل و نورى: آرى، مى‏تواند نماز قضا بخواند و بايد براى هر نماز، كارهايى را كه براى نماز ادا واجب است، به جا آورد. توضيح‏ المسائل مراجع، م 432 و دفتر: خامنه ‏اى.
5/8/1394


حكم نزديكي از پشت در زماني كه زن حائض است، چيست؟ ( احکام ویژه بانوان )

آيات عظام امام، خامنه ‏اي، صافي، مكارم و نوري: كراهت شديد دارد. نوري، توضيح‏ المسائل، م 452 ؛ امام و صافي، توضيح‏المسائل مراجع، م 450 ؛ مكارم، تعليقات علي العروة، احكام الحيض، السابع و خامنه‏ اي، استفتاء، س 425. آيات عظام بهجت، تبريزي و وحيد: بنابر احتياط واجب، جايز نيست. وحيد، منهاج‏الصالحين، ج 2، م 228 ؛ بهجت، وسيلة النجاه، ج 1، م 268 ؛ تبريزي، منهاج ‏الصالحين، ج 1، م 228.
5/8/1394


حكم نزديكي با همسر از پشت چگونه است؟ ( احکام ویژه بانوان )

همه مراجع (به جز تبريزي، سيستاني و وحيد): كراهت شديد دارد. امام، نوري و فاضل، تعليقات علي العروة، ج 2، النكاح، الفصل الاول، م 1 ؛ صافي، توضيح‏ المسائل مراجع، م 450 ؛ خامنه‏ اي، استفتاء، س 419 ؛ مكارم، تعليقات علي العروة، احكام الحيض، السابع و دفتر: بهجت.
5/8/1394


حكم خواندن عقد ازدواج و طلاق زن در ايام عادت ماهانه چيست؟ ( احکام ویژه بانوان )

همه مراجع: خواندن عقد ازدواج در ايام عادت اشكال ندارد؛ ولى طلاق زن در اين ايام صحيح نيست؛ مگر در در موارد ذيل: 1. شوهرش بعد از ازدواج با او نزديكى نكرده باشد؛ 2. زن آبستن باشد؛ 3. مرد به واسطه غايب بودن و مانند آن، نتواند بفهمد كه زن از خون حيض پاك است يانه. توضيح‏ المسائل مراجع، م 2500؛
5/8/1394


فلسفه اينكه در قرآن در مورد نافرماني زن از شوهر به مرد اجازه داده است كه زن را بزند چيست؟ ( آیات و نهج البلاغه )

تنبيه، آخرين مرحله و راهكار براي حل اختلاف در خانه است و بدون گذر از مراحل پيشين روا نيست. حد آن نازل‏ترين مرتبه ضرب است و نبايد موجب كمترين آسيبي بر بدن زن شود. موقتي است؛ يعني، بايد به زودي از آن دست كشيد.
5/8/1394


ناشز و ناشزه به كسي چه گفته مي‏شود؟ ( فلسفه احکام )

هرگاه نشوز و نافرماني، از سوي زن باشد، مرد مي‏تواند زمينه آن را از بين ببرد. به اين ترتيب كه نخست او را نصيحت كند و اگر تأثير نگذاشت، مي‏تواند از همخوابي با او بپرهيزد؛ يعني، در بستر خواب به او پشت كند و يا نزد او نخوابد. اگر اين روش نيز در او اثر نداشت، چنانچه اميد دارد با تنبيه او را از نافرماني باز دارد. البته اين كار به قصد اصلاح (نه از روي خشم و انتقام) و به اندازه‏اي باشد كه باعث توجه و تنبه او گردد.
5/8/1394


استبراء از بول و استبراء از مني چگونه انجام مي‏شود؟ ( فلسفه احکام )

آيةاللَّه مكارم: استبراء عمل مستحبي است كه مردها بعد از بيرون آمدن بول انجام مي‏دهند، به اين ترتيب كه چند مرتبه از بيخ آلت تا بالا، دست كشيده و قسمت بالا را چند مرتبه فشار دهند تا باقيمانده بول خارج شود، اما استبراء از مني آن است كه بعد از خروج مني، بول كنند تا ذرات باقيمانده خارج شود. توضيح‏المسائل مراجع، م 73.
5/8/1394


وظايف اخلاقي زن در برابر همسر چيست؟ ( مشاوره خانوادگی )

امام صادق‏ عليه السلام مي‏فرمايد: «بهترين زنان شما آن زني است كه چون به او چيزي داده شود، سپاسگزاري كند و اگر به او چيزي داده نشود راضي باشد.»
5/8/1394


گفته شده هنگام ظهور امام زمان(عج) اسلام مثل پوستين وارونه شده اى است اين موضوع در زمان ما صدق مى كنه يا نه؟ ( پیش از ظهور )

رخى از مسلمانان نيز دچار ترديد مى‏شوند و گاه از دين خود شرمنده مى‏شوند، و از طرفى ديگر، ظواهر دنيا را چنان فريبنده و زيبا جلوه مى‏دهند و انواع فساد و فحشا را در جامعه پخش مى‏كنند، به گونه‏اى كه مردم در كنترل كردن اميال و غرايز خود بايد مجاهدت و تلاش فراوان كنند. بازار فسادهاى مالى و اخلاقى، چنان گرم مى‏شود كه برخى، همه چيز را به فراموشى مى‏سپرند و حتى انسانيت را زير پا قرار مى‏دهند روشن است كه با فساد علنى دنياى امروز، حفظ دين و معنويت، بسيار مشكل است.
3/8/1394


سلام كسي كه شوهرش به او خيانت ميكند چه كند؟ لطفا دقيقا مصداقا بفرماييد به صورت كاربردي چه كنم...طلاق اخرين راهكاره ولي نميخوام طلاق بگيرم ( خیانت های زناشوئی )

به هيچ وجه داد و بيداد راه نيندازيد و همه را خبر نكنيد. حواستان باشد كه براي درست شدن يك رابطه، نبايد رفتار اشتباه را با رفتار اشتباه تري جبران كنيد. خونسردي خودتان را حفظ كنيد و منتظر يك فرصت مناسب بمانيد. شما نيازمند كمي زمان هستيد تا مسائل ديگر را نيز زير و رو كنيد.
30/7/1394


آيا در غرب شأن واقعي زن حفظ مي‌شود؟ ( فمنیسم )

برای اینکه بتوانیم تشکیلات خانواده را بر هم زنیم ، لازم است به اصول اخلاقی لگد زده و یک نسل کاملاً بی دین ، بی ناموس و بی اخلاق تربیت کنیم و البته این کار در نظر اول مشکل به نظر می رسد ولی چون میل به شهوات و لاابالیگری فطری و طبیعی بشر است از این جهت شاید چندان هم مشکل نباشد ... طبیعت انسان ، میل زیادی به محرمات و شهوت رانی دارد ، این وظیفه ماست که درجه حرارت را بالا ببریم تا یک مرتبه آتش گرفته و به تمام مقدسات کافر گردد.
29/7/1394


درباره جنبش فمينيستى و گروه هاى معتقد به آن برايم توضيح دهيد. ( فمنیسم )

جنبش فمينيسم، مولود رنسانس و مبتنى بر جهان بينى غرب، با مبانى فكرى مدرنيته و محوريت اومانيسم است. اين گرايش ها است بر اين پيش فرض استوار است كه انسان مصدر تشريع و بى نياز از هدايت وحى است. پس در هيچ يك از گرايش هاى فمينيستى، توسّل به وحى واعتقاد به حاكميت دين در شئون اجتماعى، پذيرفته نيست.
29/7/1394


زمينه ها و عوامل پيدايش فمينيسم چه بوده است؟ ( فمنیسم )

فمنیسم واژه‏اى فرانسوى است كه در قرن نوزدهم به «جنبش زنان» اطلاق مى‏شد و امروزه به «دفاع از حقوق اساسى زنان بر اساس آرمان برابرى‏طلبى» اطلاق مى‏شود. جنبش‏هاى دفاع از حقوق زنان در آغاز براى اعتراض به برخى نابرابرى‏هاى اجتماعى شكل گرفتند، اما با گذشت زمان به جريانى فرهنگى و سياسى تبديل شدند جريانى كه بر اساس انگاره‏هاى مشخص ايدئولوژيكى به تحليل نابرابرى‏هاى زنان و آرمان‏هاى زنانه
29/7/1394


ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله ( ولایت فقیه )

كسى به نظر خود و براساس استدلال و برهان به عدم لزوم اعتقاد به ان رسيده باشد، معذور است، ولى ترويج اختلاف و تفرقه بين مسلمانان براى او جايز نيست.» (رساله اجوبه الاستفتائات، حضرت ايت الله العظمى سيد على خامنه اى، انتشارات بين المللى الهدى، 1381)
26/7/1394


آيا شما اطلاع موثقى از تأييدات مراجعى چون مرحوم آيت الله بهجت يا آيت الله وحيد و يا آيت الله سيستانى داريد كه رهبرى را تأييد كرده باشند؟ ( ولایت فقیه )

فرزند آيت الله بهجت نيز با اشاره به همزمانى روزهاى پايانى عمر پدر بزرگوار خود با سفر رهبر انقلاب به استان كردستان، در بيان حالت روحى ايشان، به حساسيت اين مرجع تقليد نسبت به سلامتى رهبرى اشاره نموده و گفتند: اين موضوع سبب شد تا معظم له براى سلامتى رهبر انقلاب چندين ختم ويژه صلوات و ذكر را گرفتند و مداومت بر اين ختم ها كه براى سلامتى رهبر انقلاب بوده است تا آخرين ساعات عمر ايشان ادامه داشته است. (پايگاه اطلاع رسانى رجا نيوز، 88/ 7/ 24)
26/7/1394


سیر مطالعاتی جامع پیرامون امام عصر روحی فداه و مباحث مهدویت ( شبهات مهدویت )

براى اينكه بتوانيد برنامه ريزى خوبى در اين زمينه داشته باشيد، ما يك سير مطالعات مهدوى براى شما ارايه مى كنيم ان شاء الله براى ساير موارد نيز چنين برنامه داشته باشید.
21/7/1394


آيا در قرآن آيه صريحى مبنى بر وجود منجى آخرالزمان وجود دارد؟ ( قرآن و روایات )

«لقد كتبنا فى الزبور من بعد الذكر ان الارض يرثها عبادى الصالحون» (سوره انبياء آيه 105)، ما در زبور داوود پس از تورات نوشته ايم كه سرانجام بندگان شايسته ما وارث زمين مى شوند». امام باقر (ع) در مورد «عِبادىَ الصالحون»، فرموده اند: قائم و اصحاب وى مى باشند. (منتخب الاثر، ص 159)
21/7/1394


Page :  1   2   3   4   >   >>> 

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست