درباره جنبش فمينيستى و گروه هاى معتقد به آن برايم توضيح دهيد. حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

درباره جنبش فمينيستى و گروه هاى معتقد به آن برايم توضيح دهيد.

جنبش فمينيسم، مولود رنسانس و مبتنى بر جهان بينى غرب، با مبانى فكرى مدرنيته و محوريت اومانيسم است. اين گرايش ها است بر اين پيش فرض استوار است كه انسان مصدر تشريع و بى نياز از هدايت وحى است. پس در هيچ يك از گرايش هاى فمينيستى، توسّل به وحى واعتقاد به حاكميت دين در شئون اجتماعى، پذيرفته نيست.

  

درباره جنبش فمينيستى و گروه هاى معتقد به آن برايم توضيح دهيد.


جنبش آزادى خواهى و برابرى حقوقى زنان، تاريخ پر فراز و نشيبى را گذرانده و ديدگاه هاى گوناگونى در اين جنبش مطرح شده است. مهم ترين گرايش هاى فمينيستى، عبارت است از: فمينيسم ليبرال، فمينيسم ماركسيستى، فمينيسم راديكال، سوسيال فمينيسم و فمينيسمِ پست مدرن. در دهه هاى اخير به ناروا از عبارت فمينيسم اسلامى نيز نام برده و فعاليت زنان مسلمان در راه برابرى حقوقى خود در كشورهاى اسلامى، با اين عبارت معرفى شده است.


جنبش فمينيستى، يك نظريّه واحد و يا حتى يك نظام فكرى واحد نيست بلكه آرا و افكار متعددى در آن وجود دارد. (1) با وجود اين، مهم ترين دغدغه آنان، ارتقاى موقعيت زنان در جامعه و ايجاد برابرى و همسانى بين زن و مرد است. (2) در آغاز، جنبش فمينيستى نوعى اعتراض به مردسالارى آشكار حاكم در غرب و بيان شده در اعلاميه حقوق بشر فرانسه و آمريكا بود كه حقّى براى زنان در نظر نگرفته بودند. فمينيسم پس از گذر از مرحله اوّليه، وارد مرحله حساس تر و مهم تر (سياسى و ايدئولوژيكى) شد. بدين سان، فمينيسم معاصر، بُعدى سياسى و ايدئولوژيكى به خود گرفته، به دنبال مطالعه توزيع بين دو جنس مذكر و مؤنث است. (3)


جنبش فمينيسم، مولود رنسانس و مبتنى بر جهان بينى غرب، با مبانى فكرى مدرنيته و محوريت اومانيسم است. اين گرايش ها است بر اين پيش فرض استوار است كه انسان مصدر تشريع و بى نياز از هدايت وحى است. پس در هيچ يك از گرايش هاى فمينيستى، توسّل به وحى واعتقاد به حاكميت دين در شئون اجتماعى، پذيرفته نيست.


هدف مورد نظر فمينيست ها- با وجود اختلاف فراوان آنها جامعه اى است كه در آن تفاوت گذارى بر اساس جنسيت، جاى خود را به تشابه و همسانى در حقوق، امكانات و فرصت ها بدهد تا آرمان «برابرى در برخوردارى از رفاه مادى» تحقق يابد. اصولاً بر اساس جهان بينى غرب، توسعه در رفاه كه دايره آن تنها امور مادى را شامل مى شود، غايت فعاليت ها است. از زاويه ديگر، مردسالارى در بعد اجتماعى و پدرسالارى در خانواده- به ويژه در خانواده هسته اى همواره مورد انتقاد فمينيست هاى مختلف بوده است.


فمينيست هاىِ ليبرال، ريشه فرودستى زنان را در وضع قوانين دانسته، با تأكيد بر آزادىِ عملكردها، لذّت جويى و رضايت خودمحورانه، خواستار اصلاح قوانين و ساختار سياسى و اجتماعى جامعه براى نيل به اهداف برابرى طلبانه بودند.

فمينيست هاى ماركسيست، مالكيّت خصوصى را سبب اسارت زنان دانسته، خواستار تغيير شكل نظام اقتصادى به منظور رهايىِ زنان بودند.

فمينيست هاى راديكال، معتقد بودند: از ميان تمام تبعيض ها و ستم هاى طبقاتى، قومى، مذهبى و نژادى، بنيادى ترين ساختار ستمگرى به «جنسيّت» تعلّق دارد كه همان نظام «پدرسالارى» است. رهيافت اساسىِ اين گرايش، از بين بردن تمايزات موجود ميان موجود مؤنّث و مذكّر است.

از ديدگاه سوسيال فمينيسم (تلفيق دو ديدگاه فمينيسمِ ماركسيستى و راديكال) ريشه فرودستى زنان، هم نظام جنسيّتىِ مردسالارانه و هم نظام سرمايه دارى بوده و راه رهايى از اين وضعيت نيز، علاوه بر اصلاح نظام اقتصادى جامعه و حاكميّت سوسياليسم، اصلاح وضعيت موجود از لحاظ فرهنگى و روان شناختى است.

فمينيست هاى پست مدرن، با نقد تمام نحله هاى فمينيستى- كه تفسيرى واحد و جهان شمول از جهان و از نگاه زنان ارائه مى كنند بر نسبيّت و وجود تفاوت هاى فرهنگى و فكرى تأكيد كرده و به چندگانگى و كثرت گرايى در تفكّر فمينيستى معتقد بودند.

پى نوشت ها

1 ( Stephen W.Little john Theories of Human communication ht 5 Edition Belmont , California:wads worth publishing Company.

2 ( Altman Op.cit p. 3

. 180 ( Stephen Op.Cit p.. 732

  

 

 شناسه : 429    مشاهده : 766    انتشار : 29/7/1394        آرشيو فمنیسم        آرشيو همه مطالب


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست