بنده گنه كارى هستم كه به جهت گناهانى كه مرتكب شده ام مدت 10 سال است كه دچار افسردگى روحى گشته ام حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

بنده گنه كارى هستم كه به جهت گناهانى كه مرتكب شده ام مدت 10 سال است كه دچار افسردگى روحى گشته ام

آيا شما تصور مى كنيد همه بندگان خوب و لايق خداوند كه به مقام قرب او رسيده اند و سر بر آستانه با عظمت او ساييده اند همگى از ابتداى عمر، پاك و بى خطا و بى جرم بوده اند؟ خير، اين ويژگى تنها مخصوص بندگان معصوم خداوند يعنى انبيا و اوليا (ع) است و ديگران كم و بيش از خطا و اشتباه در برهه اى از دوران عمر خويش و به ويژه دوران نوجوانى و جوانى كه دوران اوج غريزه و غلبه سستى قدرت و نيرو در انسان است، دچار خطا و اشتباه و گناه بوده اند.

  

بنده گنه كارى هستم كه به جهت گناهانى كه مرتكب شده ام مدت 10 سال است كه دچار افسردگى روحى گشته ام هر چند كه به فضل و كرم الهى ايمان دارم ولى خودم نمى توانم خودم را ببخشم حتى در شادترين لحظات زندگى افسرده و پشيمانم از طرفى نمى توانم حساب و كتاب دينم را به دليل فراموشى محاسبه كنم لذا از شما ملتمسانه خواهشمندم مرا به ذكرى كتابى حديثى راهنمايى فرماييد.

 

حساسيت و دل نگرانى شما در مورد اعمالى كه قبلا داشته ايد و به اعتقاد شما ناشايست و خطا بوده است، بشارت دهنده وجود روح تقوا و خداترسى در شما است. اين گونه نگرانى ها و اندوه ها نسبت به خطاها و سستى ها به ويژه در يك جوان بيانگر لطف خداوند و عنايت او به شما است و اين مطلبى است كه بسيار قابل توجه مى باشد و بايد از اين فرصت طلايى بهره بردارى كنيد و انگيزه ديندارى و دانش دينى خود را افزايش دهيد.

حسرت بر اعمال بد و نادرست گذشته و اندوهگين بودن به خاطر آن، امرى مطلوب و پسنديده است البته به شرط آن كه از حد و اندازه معمول تجاوز نكند. معيار اين مرز شكنى اين است كه اين حالت شما را از زندگى عادى خود باز ندارد و به زندگى شما آسيب نرساند هدف از ندامت و پشيمانى از برنامه ها و كارهاى گذشته و غصه دار بودن اين است كه چنين اشتباهى در آينده تكرار نگردد و خطاها و كاستى هاى گذشته را با عزم و اراده اى مستحكم در آينده جبران نماييم و با عبرت آموزى از گذشته و دستيابى به عوامل خطاهاى گذشته، راه آينده را با استوارى و صلابت بپيماييم و به سعادت حقيقى در دنيا و آخرت نائل گرديم. ولى اگر غصه و تأسف و اندوه برگذشته، افق آينده را در نظر ما تيره و تار سازد و پاى رفتن و حركت ما را سست نمايد اين دور شدن از هدف و تسليم دام شيطان شدن و از چاله به چاه افتادن است. خداوندى كه خالق و آفريننده ما است و از ضعف و ناتوانى و جهالت ما از همان ابتداى افرينش و قبل از آن آگاه بوده و مى دانسته ما انسان هاى خدا باور و معتقد به او دچار لغزش و خطا مى شويم و گاه گاهى در دام خدعه و فريب شيطان مى افتيم، و لذا بابى به نام توبه رافرا روى ما گشوده است و ما را دعوت نموده كه بعد از لغزش و افتادن با توبه و پشيمانى و عذرخواهى بلند شويم و قد راست نماييم و عجز و نياز را به پيشگاه او ببريم و رشته اتصال بين خود و خدا را كه با گناه و خطا پاره كرده ا يم دوباره گره بزنيم و با آب اشك و توبه، چهره خويش را از گناهان بزداييم و او وعده پذيرش توبه و آمرزش داده است.حال اگر انسانى دچار خطا و گناه گرديد و متوجه خطاى خود شد و پشيمان و نادم گرديد وعذر تقصير به پيشگاه با عظمت خداوند آورد ولى به آمرزش و لطف حق اعتمادى نداشت و تصورش اين بود كه مورد مغفرت و رحمت حق قرار نگرفته، معلوم است كه وعده هاى الهى را باور نكرده و خداوند را به غفور بودن و رحمان و رحيم بودن نشناخته و يا گناه خود را كه با همه بزرگى محدود است بزرگتر از صفات رحمت و مغفرت الهى كه بى حد و بى كرانه است مى بيند. توجه داشته باشيد كه دام هاى شيطان بسيار متنوع و رنگارنگ است. شيطان كه استاد مكر و فريب است براى هر فردى دامى ويژه او دارد براى بندگان با تقواى الهى دامى و براى بندگان فاسق دامى ديگر دارد. هدف شيطان بازداشتن از ياد خداوند و فاصله انداختن بين بندگان و خداوند به هر طريق ممكن است. اندوه بر گذشته اگر باعث تباه شدن فرصت هاى آينده و حال ما گردد و حال و آينده مان را با تأسف و تحسر و اندوه بر اعمال گذشته سپرى سازيم، در واقع شاد كردن شيطان و كمك به او در پياده كردن اغراض شوم اوست.

آيا شما تصور مى كنيد همه بندگان خوب و لايق خداوند كه به مقام قرب او رسيده اند و سر بر آستانه با عظمت او ساييده اند همگى از ابتداى عمر، پاك و بى خطا و بى جرم بوده اند؟ خير، اين ويژگى تنها مخصوص بندگان معصوم خداوند يعنى انبيا و اوليا (ع) است و ديگران كم و بيش از خطا و اشتباه در برهه اى از دوران عمر خويش و به ويژه دوران نوجوانى و جوانى كه دوران اوج غريزه و غلبه سستى قدرت و نيرو در انسان است، دچار خطا و اشتباه و گناه بوده اند.

بزرگانى مثل فضيل بن عياض و بشر حافى و افراد فراوان ديگرى كه عمرى را در فساد و آلودگى و گناه به سر بردند ولى بالاخره لطف حق و هدايت الهى شامل حالشان گرديد و نه تنها خود راه هدايت را يافتند بلكه راهنماى ديگران در ظلمت ها و تيرگى ها شدند و با جبران گذشته و پا گذاشتن در جاده بندگى، پله هاى قرب حق را پيمودند و در مقام صدق و راستى و در جوار خداوند آرميدند، الگوها و نمونه هاى روشنى براى ما مى باشد كه مراقب باشيم از راهى كه فكر مى كنيم درست و مطلوب است و ناخواسته در دام شيطان گرفتار نگرديم و آينده مان را به سرنوشت گذشته مان دچار نسازيم. به لطف و عنايت و رحمت و پرده پوشى و مغفرت الهى ايمان بيشترى داشته باشيم و به وعده هاى حق و بشارت هاى او خوش گمان تر باشيم كه خداوند همان گونه كه درباره او گمان مى كنيم با ما رفتار مى كند و او را همان گونه كه تصور مى كنيم مى يابيم.

دوست عزيز ريشه بسيارى از مشكلات شما احساس گناه است. در اين باره خداوند مى فرمايد: ((و لا تيائسوا من روح الله يعنى از رحمت خدا نا اميد نشويد...)) به قول شاعر: اين در گه ما درگه نوميدى نيست صد بار اگر توبه شكستى باز آى اينكه هرگاه انسان به خود نظر مى افكند معمولا صحيفه اعمال خود را آلوده و مشوب به رذايل اخلاقى مى بيند در اين حال اگر راهى و روزنه اى براى پالايش وجدان از بدى ها نباشد انسان در سراشيبى سيه روزى و شقاوت كامل قرار مى گيرد و به سمت نوميدى و غرقه شدن در مرداب رذايل فرو مى رود افزون بر اين از جنبه روحى و روانى گناه و خطا در انسان حالتى پديد مى آورد كه اگر زايل نشود آمادگى بيشترى براى ارتكاب خلاف در فرصتهاى آينده خواهد داشت. ازاين رو:

اولا) توجه به ريشه هاى ناخود آگاه اعمال از جهت انگيزشى و انتخابهاى بعدى ضرورت دارد.

ثانيا) اگر اين احساس گناه بر روح انسان غالب شود و تداوم يابد زمينه ساز افسردگى خواهد شد كه انسان را از هر گونه باز سازى معنوى و حركت به سوى كسب فضايل اخلاقى باز مى دارد به همين خاطر دين اسلام توبه را مطرح مى سازد توبه به معناى بازگشت دوباره براى نوسازى خويشتن است و شخصيتى نو، مصمم، متحول و اميدوار به رحمت خدا با صحيفه اى صاف و روشن براى تجديد اعمال بنا مى كند و اين توجه در حقيقت همان لطف و رحمت الهى است. در مورد خودارضايى توصيه مى كنيم سعى كنيد با راهكارهاى ارايه شده در سايت هر چه مى توانيد تعداد و تكرار آن را كنترل كنيد و به تدريج دفعات آن را محدود سازيد، از اين طريق عوارض آن نيز كاهش مى يابد و زمينه براى ترك كلى آن پس از مدتى فراهم مى شود.


گناه عملى است كه انسان با اختيار و آگاهى انجام مى دهد و بيشتر نسبت به كسانى صادق است كه مى توانند از طريق حلال زندگى كنند ولى در اثر غفلت و سركشى و طغيان، در مقابل خداوند مى ايستند و با فرمان او مخالفت نموده و عملى را انجام مى دهند كه خداى متعال از انجام آن راضى نيست، ولى كسى كه تحت فشار شديد شهوت تمام سعى خود را مى كند كه به گناه نيافتد ولى گاهى توان خود را از دست مى دهد و ناخواسته آلوده مى گردد، وضعيت اش مانند كسى كه از روى سركشى گناه مى كند نيست، مانند دزدى كه ثروت مند است و دزدى مى كند و كسى كه از روى ناچارى و فقر مفرط دست به سرقت مى زند. از نظر شرعى سارق اولى اگر دزدى اش اثبات شود، دست اش قطع مى شود، ولى در مورد دومى كه از روى ناچارى سرقت كرده، حكم به قطع دست نمى شود.

بنابراين اگر چه اين عمل گناه است و بايد آن را ترك كرد ولى با حالتى كه شما داريد نبايد احساس گناه افراطى كنيد و از خودتان نااميد شويد و شخصيت خود را ناديده و كوچك بيانگاريد و خود را فردى آلوده دامن و پست حساب كنيد. سوال شما حاكى از وجود روح تقوا در شما است و ما شما را فردى متدين و صالح مى دانيد كه طالب نيكويى و حركت در مسير خداوند است.

براى جبران گذشته به هر مقدار كه يقين داريد نسبت به انجام واجبات كوتاهى كرده ايد، با برنامه ريزى انجام دهيد و بيش از آن نياز نيست.

براى مطالعه بيشتر ر. ك منابع اخلاقى:

- گناه شناسى/ محسن قرائتى.

- گناهان كبيره/ شهيد دستغيب.

- شهيد دستغيب، قيامت و قرآن (تفسير سوره طور).

- مقالات، استاد محمد شجاعى.

- ترجمه جامع السعادات، مرحوم نراقى.

- ترجمه الاخلاق، مرحوم شبر.

- نقطه هاى آغاز در اخلاق، مهدوى كنى.

 

 شناسه : 397    مشاهده : 835    انتشار : 13/7/1394        آرشيو اختلالات روانی        آرشيو همه مطالب


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست