آيا اسلام و دين ما تك فرزندي را قبول دارد يا خير؟ تك فرزندي چه معايبي و چه محاسني دارد؟ حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

آيا اسلام و دين ما تك فرزندي را قبول دارد يا خير؟ تك فرزندي چه معايبي و چه محاسني دارد؟

ممكن است خانواده تك فرزند بر اثر حادثة ناگواري فرزند خود را از دست بدهند. بديهي است چنين حادثه‌اي با توجه به دلبستگي خاص والدين به فرزند خود صدمات جبران ناپذيري را به خانواده تك فرزند وارد كند. در برخي موارد مشاهده شده است خانواده تك فرزند بنابر دلايل مختلف (مانند بالا بودن سن پدر و مادر و يا عقيم كردن دائمي زن وشوهر) قادر به توليد مثل نبوده و خلاء كمبود فرزند در اين خانواده تا آخر عمر مشاهده مي‌شود.

  

آيا اسلام و دين ما تك فرزندي را قبول دارد يا خير؟ تك فرزندي چه معايبي و چه محاسني دارد؟ لطفاً با توضيح كامل و معرفي كتاب.


مردم ايران بر اين باورند كه تك فرزندي ساده‌تر و راحت‌تر از چند فرزندي است و حال آنكه تك فرزندي مشكلات خاص خودش را دارد و چه بسا مشكلات آن بيش از چند فرزندي است در زير به برخي از آنها اشاره مي‌كنيم.

الف) مضرات تك فرزندي

1. ممكن است خانواده تك فرزند بر اثر حادثة ناگواري فرزند خود را از دست بدهند. بديهي است چنين حادثه‌اي با توجه به دلبستگي خاص والدين به فرزند خود صدمات جبران ناپذيري را به خانواده تك فرزند وارد كند. در برخي موارد مشاهده شده است خانواده تك فرزند بنابر دلايل مختلف (مانند بالا بودن سن پدر و مادر و يا عقيم كردن دائمي زن وشوهر) قادر به توليد مثل نبوده و خلاء كمبود فرزند در اين خانواده تا آخر عمر مشاهده مي‌شود.


2. در خانواده تك فرزند، فرزند به تنهايي تمام آرزوها و تمايلات والدين خود را به دوش مي‌كشد. اين امر ممكن است فرزند را تحت فشار رواني قرار دهد و روند طبيعي تربيت او را تحت تأثير منفي قرار دهد.
3. انساني كه در خانواده تك فرزند تكامل پيدا مي‌كند بعد از طي مراحل كودكي و نوجواني، در دوران جواني به دليل نداشتن خواهر و برادر احساس دلتنگي و خلاء مي‌كند و خود را دراين دنياي پرهياهو بي‌يار و ياور مي‌يابد.4. تجربه نشان داده است رشد عقلي و اجتماعي فرزندان در خانواده‌هايي كه داراي چند فرزند مي‌باشند به دليل رقابت، بازي و درگيري با برادر و خواهر به مراتب بيشتر از خانواده‌هاي تك فرزند مي‌باشد زيرا فرزند در خانواده تك فرزند از تعامل با خواهر و برادر در دوران رشد و شكل گيري شخصيت محروم مي‌باشد و اين مسئله تأثير بسزايي در عدم رشد عقلي و اجتماعي تك فرزند دارد.
5. حساسيت فراوان و مراقبت بيش از حد والدين از تك فرزند استقلال او را به خطر مي‌اندازد و موجب وابستگي بيش از حد او به والدين مي‌شود در چنين خانواده‌اي فرزند در حل مشكلات زندگي خود به جاي اين‌كه به خدا توكل كند و با اعتماد نفس خويش بر مشكلات زندگي فائق آيد به كمك پدر و مادر چشم طمع مي‌دوزد.(2)
6. تسليم پذيري و عدم مخالفت والدين در برابر تك فرزند سبب شكنندگي و آسيب پذيري فرزند در برابر مشكلات زندگي مي‌شود. چنين فردي وقتي وارد اجتماع مي‌شود توقع دارد كه مردم مانند والدين او از اميال او پيروي كنند و چرخ روزگار طبق ميل او به گردش درآيد و حال آنكه چنين امري امكان پذير نيست در نتيجه از اجتماع دلسرد و احساس حقارت و دلشكستگي مي‌كند.(2)عوامل تك فرزندي

1. هزينة كمتر براي خانواده يكي از عوامل اشتياق خانواده‌ها به تك فرزندي است. هزينة سرسام‌آور زندگي در دنياي صنعتي امروز از يك سو و رشد بي‌‌رويه تورم از طرف ديگر خانواده‌ها را به سوي تك فرزندي تشويق مي‌كند.


2. كنترل راحت‌تر تك فرزند يكي ديگر از عوامل تك فرزندي محسوب مي‌شود. با توجه به اين‌كه متأسفانه در جامعة كنوني شاغل بودن زن خانواده به عنوان يك ارزش مطرح است. زنان جامعه به شغل‌هاي درآمدزا رو آورده‌اند. زنان شاغل به دليل كمبود فرصت كافي براي تربيت فرزندان متعدد و همچنين صرف انرژي خود در خارج از خانه، ديگر تمايل و حوصله‌اي براي نگهداري از فرزندان متعدد ندارند و به همين خاطر به داشتن يك فرزند بسنده مي‌كنند.

نظر اسلام در مورد تك فرزندي 

الف) با مطالعه و بررسي اجمالي روايات باب ازدواج و تربيت فرزند، مي‌توان اينگونه نتيجه گيري كرد كه اسلام تك فرزندي را فقط در موارد خاص و بسيار اضطراري (مثل موردي كه حاملگي مجدد منجر به فوت مادر شود) تجويز مي‌كند و تك فرزندي در اسلام جايگاهي ندارد و به آن سفارش نشده است. همانگونه كه اشاره شد ازدياد نسل مسلمانان (در صورتي كه شرائط تربيت صحيح وجود داشته باشد) مستحب است، بنابراين اگر پدر و مادري از لحاظ اقتصادي و فرهنگي توانايي تربيت چند فرزند را در خود مي‌بينند بايد به اين كار اقدام كنند.


ب) با بيان مشكلات و معايب تك فرزندي روشن شد، خانواده‌هاي داراي چند فرزند از پويايي، نشاط، رشد و تعالي بيشتري نسبت به خانواده‌هاي تك فرزند برخوردار هستند و فرزنداني كه در خانواده‌هاي چند فرزند تربيت مي‌يابند از لحاظ تربيتي و اجتماعي از سطح بالاتري نسبت به تك فرزند برخوردار هستند. با توجه به اين‌كه يكي از برنامه‌هاي اسلام در زندگي مشترك تربيت انسان كامل مي‌باشد و تك فرزندي به چنين تربيتي آسيب جدي مي‌رساند، مي‌توان نتيجه گرفت اسلام با تك فرزندي بدون دليل مخالف است. 

ج) با توجه به اين‌كه يكي از عوامل قدرت در جهان امروز جمعيت زياد و كارآمد مي‌باشد و كشوري قدرتمند محسوب مي‌شود كه داراي جمعيت زياد باشد و از طرف ديگر كشور ما هر روز با توطئه‌ها و تهديدهاي جديد دشمنان اسلام روبرو است. مي‌توان گفت براي مقابله كردن با اين تهديدها و تبديل ايران به يك كشور قدرتمند، نياز به جمعيت زياد و كارآمد احساس مي‌شود. بديهي است چنين امر مهمي با تك فرزندي محقق نمي‌‌‌‌شود.

 


پاورقی:

1. اقتباس از دهنوي، حسين ، نسيم مهر، انتشارات خادم الرضا ـ عليه السّلام ـ . ج 1، ص 86.
2. همان.

 شناسه : 390    مشاهده : 1332    انتشار : 12/7/1394        آرشيو تربیت فرزند        آرشيو همه مطالب


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست