چه تفاوتى بين پيشگويى هاى قرآن و مثلا نوسترآداموس يا يك رمال وجود دارد؟ حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

چه تفاوتى بين پيشگويى هاى قرآن و مثلا نوسترآداموس يا يك رمال وجود دارد؟

عمل سحر با توسل به علل و اسباب طبيعى و نفسانى ناشناخته براى اكثر مردم انجام مى گيرد كه از راه تعليم و ممارست مى توان آن را بازشناخت. اما بنابه ديدگاه مشهور، معجزه فعلى الهى است كه خارق طبيعت است كه بازشناخت آن به دليل فرا طبيعى بودن، در فهم انسانى نمى گنجد. از اين رو، ساحران در برابر اعجاز موسى سر تسليم فرود آوردند، چرا كه مى دانستند معجزه آن حضرت در چارچوب سحر قرار نمى گيرد.

  

سؤالم در مورد شبهه اى است كه در مورد از جانب خدا بودن قرآن برايم ايجاد شده چه فرقى بين اين اعجاز و جادو وجود دارد؟ چه تفاوتى بين پيشگويى هاى آن و مثلا نوسترآداموس يا يك رمال وجود دارد؟

 البته دلايل شما در سايت را خوانده ام اما اقناع نشده ام گفته بوديد قرآن تحدى دارد. ممكن است يك ذهن خرده گير مانند من بگويد شايد به جادوى خود مطمئن بوده و يا آن را به نفر بعدى ياد نداده است؟ 

شايد به علومى در قرآن اشاره كنيد كه بعدها كشف شده مثل قانون جاذبه زمين مى توان در جواب باز هم به پيشگوئى اشاره كرد؟

 

مميزات اعجاز و سحر، چه سحر را واقع نما بنگاريم و چه داراى واقعيت، در ظاهر و خيال مشاهده كنندگان امرى واقعى است و بايد آن را با اتكا به خواص و مميزات از معجزه تشخيص داد تا موجب التباس آن دو نگردد. با تأمل در حقيقت اعجاز و سحر مى توان مميزات و خوارق ذيل را براى تشخيص آن دو ذكر كرد كه عبارتند از:

الف) عدم تحدى سحر: معجزه با ادعاى نبوت و تحدى است كه سحر فاقد آن است. در صورت ادعاى نبوت و تحدى ساحر، با اتكا به مميزات ديگر مى توان كذب بود آن را نشان داد.

ب) وجود اسباب ناشناخته سحر: عمل سحر با توسل به علل و اسباب طبيعى و نفسانى ناشناخته براى اكثر مردم انجام مى گيرد كه از راه تعليم و ممارست مى توان آن را بازشناخت. اما بنابه ديدگاه مشهور، معجزه فعلى الهى است كه خارق طبيعت است كه بازشناخت آن به دليل فرا طبيعى بودن، در فهم انسانى نمى گنجد. از اين رو، ساحران در برابر اعجاز موسى سر تسليم فرود آوردند، چرا كه مى دانستند معجزه آن حضرت در چارچوب سحر قرار نمى گيرد.

ج) اختصاص سحر به زمان خاص: انجام سحر احتياج به زمان خاصى دارد و ساحر نمى تواند در همه زمان ها دست به عمل سحر بزند، به گونه اى كه در صورت عدم ممارست راهكارها و اسباب آن را تدريجا فراموش كرده و ديگر قادر بر انجام دادن سحر نخواهد بود.

د) احيتاج به تعلم و ممارست: خصوصيت بارز سحر كسبى بودن آن است. شخص ساحر بايد مدتها وقت خود را صرف يادگيرى اسباب و مراحل سحر كند و بعد از ممارست و رياضت هاى طولانى است كه قادر بر خرق عادت خواهد بود اما صاحب اعجاز بدون مراحل مقدماتى و تنها با قدرت الهى است كه دست به اعجاز مى زند.

ه) فاعل و غايت سحر غيرالهى: با تأمل در زندگى و خصوصيات اخلاقى و غايت ساحر نيز مى توان سحر بودن عمل وى را تشخيص داد، چرا كه ساحران نوعا فاقد اخلاق برجسته و كمال هستند، چه بسا بعضى نيز متصف به رذايل اخلاق ناهنجارى باشند و غاياتشان از سحر، اهداف دنيوى و مادى باشد. بر خلاف صاحبان معجزه كه تماما انسان هاى پاك و داراى كمالات اخلاقى در حد عالى هستند و غايتشان از اعجاز، غايات كمالى و معنوى و تبيين دين الهى است.و) امكان معارضه و مغلوبيت سحر: يكى ديگر از مميزات واضح سحر و اعجاز امكان مغلوبيت ساحر است، از آن جا كه سحر و ساحر متكى به علل و اسباب طبيعى است و اين راه همواره براى ديگران نيز باز است، هر لحظه امكان ابطال و مغلوبيت آن مى رود و به اصطلاح، دست روى دست وجود دارد. اما معجزه كه متكى به علتى فرا طبيعى و لايتناهى است امكان مغلوبيت و معارضه در آن وجود ندارد. (علامه طباطبايى (ره) در اين باره مى نويسد: «آنچه از خوارق عادت در راه شر واقع هستند، يعنى با مقاصد نفسانى و براى تحصيل آرمانى هاى سر تا پا بازيچه دنيوى انجام مى گيرد، مانند سحر و كهانت و تصرفات عجيبه ارتياضى، هرگز از جهت قوت به پايه آن چه در راه حق و با اتكا به نيروى بى پايان خداى آفرينش به وجود آمده، مانند معجزه و كرامت و دعاى مستجاب نخواهد بود. سحر و كهانت و غير آنها كه چون در جانب شر بوده و ارتباطى به ماده دارند و اسباب ماديه و هر چه قوى تر فرض شوند، قوى تر از آنها نيز الفرض است، لذا قابليت مغلوبيت را دارند.» (اعجاز از نظر عقل و قرآن، ص 18)

در پاسخ به اين پرسش به چند نكته اشاره مى شود:

1 شايسته است كه مفهوم و ماهيت اعجاز مورد تحليل و كاوش قرار بگيرد اعجاز به طور كلى داراى چند ويژگى است:

الف) اعجاز يك فعل عادى نبوده، بلكه امرى بر خلاف جريان طبيعى عالم و خارق عادت و خارج از توان متعارف بشر است. اين ويژگى فصل مميز و جداكننده اعجاز پيامبران (ص) به شمار نمى آيد، بلكه اين مشخصه شامل افعال و علوم غريبه مرتضان، ساحران و كرامت اولياء و صالحان نيز مى گردد.

ب) معجزه، كه نشان نبوت محسوب مى شود، افزون بر خرق عادت قابل تعليم و تعليم نيست و مغلوب عوامل ديگر واقع نمى شود.

ج) اعجاز نبوى هميشه توأم با دعوى نبوت و به منظور اثبات نبوت انجام مى گيرد و همراه با تحدى و فراخوانى همگانى به همانند سازى است برخلاف امور خارق العاده ديگر كه مقرون با تحدى نيست. درباره تفاوت پيشگويى هاى قرآن با پيشگويى هاى برخى از انسان ها چند نكته وجود دارد:. 1 پيشگويى هايى كه غير از طريق عادى از ناحيه برخى انسانهاى برجسته و نابغه صورت مى گيرد، خالى از احتمال خلاف نيست به بيان ديگر چنين افرادى به طور قطع و يقين ادعا نمى كنند كه حتما پيشگويى آنها به وقوع خواهد پيوست وهمواره يك درصدى احتمال خلاف آن را مى دهند، در حالى كه پيشگويى هاى قرآنى صد در صد صادق است و به وقوع پيوسته است.

2 پيشگويى هاى بشرى به ويژه پيشگويى افرادى چون نوستر آداموس به گونه اى است كه همراه با ابهام گويى و كلى گويى است.

3 پيشگوييهاى بشرى مانند نوستراداموس غالبا مبتنى بر داده هاى منابع دينى است و چندان مطلب مستقلى ندارد.

   

 شناسه : 367    مشاهده : 718    انتشار : 30/6/1394        آرشيو شبهات رایج        آرشيو همه مطالب


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست