استمناء یا خود ارضائی چیست و چه حکمی دارد؟ حجره مجازی ( پاسخ به شبهات )
تماس با ما   درباره ما   طرح سوال   حمایت از ما  

  امروز شمسی

امام حسين (عليه السلام) : شما را به كتاب خدا و سنت پيامبرش دعوت مي كنم، همانا سنت پيامبر مرده و بدعت ، زنده شده است.
  احکام  احکام   آخرالزمان  آخرالزمان   زنان  زنان   جهان بینی  جهان بینی   پرونده نقد  پرونده نقد   مشاوره  مشاوره   عکس نوشته  عکس نوشته   خودارضائی  خودارضائی   قرآن  قرآن   بسم الله  بسم الله  
  مطالب برگزيده
میخوام بپرسم حد اصرار بر دعا چیه؟ و اینکه من براورده نشدن حاجتم رو گردن قسمت میندازم چقدر درسته؟
علت های انکار معاد چیست؟
چه باید کرد که از چشم چرانی و خود نمایی زنان جلوگیری کرد؟
زنای ذهن به چه معناست؟
اگر کسی قرضی بدهد آیا می تواند پولش را مطابق روز بگیرد؟
ولايت مطلقه فقيه برداشت فقهى آيت الله خمينى از يك مساله اسلامى است و برخى با آن مخالفند از جمله در معاصرين آيت الله خويى آيت الله شريعتمدارى آيت الله
من از شوهرم سرد شدم. چند بار تو گوشيش پيامايي از ابراز علاقه ديدم هشت ماه كه حامله ام كارم شده گريه ...
سريال در حاشيه بخاطر انتقاد كاملا صحيح ولي طنز از پزشكان حتي در مرحله پخش متوقف شود ولي رستاخيز قبل از اكران هم متوقف نشد.
تشيع زوري يعني برگزاري هفته دفاع مقدس هفته دولت ...دهه فجر و.. كه بعد از انقلاب بوده بدعت نيست ولي مراسم حضرت محسن بدعت است؟
چه نوع عقایدی اگر با عقیده ی ما درتضاد باشند قابل احترام اند؟
انگيزه واسه زندگي كردن ندارم؟ دارم به زور زندگی میکنم باورت میشه؟
بدون آرايش و با حفظ رعايت حجاب و مسائل اسلامي از خانه بيرون مي روم با اين حال مادرم در موردم سختگيري مي كند.
لطفا توصيه هاى عملى و كاربردى كه در رابطه با فرزند آورى وجود دارد بيان كنيد البته به طور مختصر و مفيد.
سوء ظن نسبت به همسری که تمایل جنسی بالایی دارد

  آخرين مطالب
مي خواستم در مورد قانون جذب كه همه جا هم ازش صحبت مي شه نظرتون رو بدونم ايا قبول داشتنش شرك است؟
پسری هستم 17 ساله و معتاد به این عمل زشت اینقده توبه کردم بازم نتونستم کمکم کنید.
برای نزديكتر شدن به امام زمان(عج) باید چکار کنیم؟
داستانهايى كه در كتب و روی منابر از ديدار علما و متقيان با امام زمان نقل مى شود اعتبار دارد؟
برای دیدار با امام عصر چه روشهایی وجود دارد.
با توجه به شرایط اقلیمی عربستان محال است ماجرای اصحاب ابرهه رخ داده باشد.پاسخ های غیر شعاری بدهید.
دعاى اصلى فرج امام زمان (عج) كدام است؟ آيا بايد آن را ايستاده بخوانيم يا نه؟
چگونه اعتقاد به منجى و مهدويت را در دانش آموزان تقويت كنيم؟
آیا امام زمان علیه السلام دین جدیدی را برای مردم می آورند؟
منظور از حوريان بهشتي دقيقا به چه معناست؟آيا واقعا انها زن هستند و با مردان همبستر مي شوند؟ يعني جنسيت دارند؟
  پربيننده ترين مطالب


  ارسال مطلب به ما : چاپ

استمناء یا خود ارضائی چیست و چه حکمی دارد؟

همه مراجع: «استمنا» آن است كه انسان با خود يا ديگرى كارى كند كه از او منى بيرون آيد. انجام دادن آن حرام است(1) و در صورت خروج منى، غسل جنابت واجب مى‏شود.

  

 همه مراجع:

«استمنا» آن است كه انسان با خود يا ديگرى كارى كند كه از او منى بيرون آيد. انجام دادن آن حرام است‏(1) و در صورت خروج منى، غسل جنابت واجب مى‏شود.

در زمينه حرمت استمنا و خودارضايى روايات متعددى است. به ذكر يك روايت اكتفا مى‏شود. از امام صادق (ع) درباره استمنا پرسش شد. حضرت فرمود: گناهى بزرگ است، خداوند در كتاب خود از اين عمل نهى فرموده است. كسى كه به چنين عملى دست مى‏زند، گويى با خود ازدواج كرده است و اگر از كار وى آگاه مى‏شدم با وى غذا نمى خوردم. سؤال كننده پرسيد: منبع اين سخن از كتاب خدا كجاست؟ حضرت فرمود: در آيه‏ فمن ابتغى وراء ذلك فاولئك هم العادون مؤمنون، 7 مراد از وراء ذلك استمناء مى‏باشد.(2) گفتنى است كه حرمت استمنا تنها به خاطر آثار و زيان جسمانى آن نيست، بلكه حكمت‏هاى ديگرى نيز دارد كه بر ما مخفى است. پاره‏اى از زيان‏هاى جسمانى، روانى و اجتماعى استمنا عبارتند از:. 1 خستگى و كوفتگى،. 2 عدم تمركز حواس،. 3 ضعف حافظه،. 4 استرس و اضطراب.. 5 حساسيت بيش از حد و زودرنجى،. 6 كمردرد،. 7 ريزش موها،. 8 ناتوانى جنسى زودرس در جوانى،. 9 بى‏خوابى يا بدخوابى و مشكلات مشابه.. 10 انزال زودرس و غيرارادى يا خروج منى به صورت قطره قطره،. 11 بى‏ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانى در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگى مشترك.(3)

مضرات:

پاكى وطهارت مطلوب و هدف هر انسانى است و كسى را نمى يابيد كه طالب آن نباشد و اين مهم بدون تلاش هماهنگ و حساب شده و صبر و حوصله و قبل ازاتمام اسباب، تكيه بر توفيق الهى به دست نمى آيد، لذا با تكيه برتوفيق خداوند و استعانت از درگه الهى به توصيه هايى كه در ذيل بيان مى گردد به صورت كامل، دقيق و مستمر عمل كنيد تا به اميد حضرت دوست هدف به كف آيد، مجددا تاكيد مى كنيم كه عمل به برخى از دستورالعمل هاكافى نيست و بايد به تمام آنها به صورت دقيق و كامل و هميشگى عمل كنيد و الا نه تنها نتيجه بخش نخواهد بود، بلكه موجب خستگى شده و شما رادلسرد مى كند. حال با تاكيد بر اين مقدمه به بيان دستورالعمل هامى پردازيم: الف) توصيه هاى اوليه به منظور كنترل نيروى شهوت و فرار ازگناه خودارضايى: 1- سعى كنيد به هنگام خواب شكم شما بيش از حد معمول پر نباشد. 2- از پوشيدن لباس هاى تنگ و چسبان اجتناب كنيد. 3- از نگاه كردن به مناظر، فيلم ها و تصاوير تحريك كننده جدا خوددارى كنيد و به محض مواجه شدن با اين امور چشم خود را بسته و يا به زمين و يا آسمان نگاه كنيد. 4- از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى هاى جنسى وتحريك كننده و فكر كردن در اين امور جدا پرهيز كنيد. 5- از خوردن موادغذايى كه محرك است مانند: خرما، پياز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى المقدور اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا كنيد. 6- قبل از خواب حتما مثانه خود را تخليه نماييد. 7- از نوشيدن افراط گونه آب و مايعات پرهيز كنيد (به خصوص شب ها و قبل از خوابيدن). 8- هيچ گاه بدن عريان خود را در آينه نگاه نكنيد. 9- از دست ورزى اندام جنسى خود اجتناب كنيد و به هيچ عنوان و تحت هيچ شرايطى دست ورزى نكنيد.


10- هرگز به رونخوابيد. 11- به منظور تخليه انرژى زايد بدن به طور منظم و زياد ورزش كنيد. 12- هيچ گاه بيكار نباشيد و براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشيدو آن را با مطالعه، ورزش، زيادت عبادت و... پر كنيد. 13- هرگز در مكانى خلوت و تنها و دور از نظر ديگران نباشيد. 14- هرگاه مورد هجوم افكار جنسى واقع شديد، در مكان خلوت و دور از نظر ديگران بسر نبريد بلكه در مجالس عمومى وارد شويد و در آنجا به سر بريد. 15- هفته اى يكى دو روز روزه مستحبى بگيريد و اگر توان آن را نداريد روزه اخلاقى بگيريد يعنى، ميزان صرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش و تعداد دفعات غذا را كاهش دهيد و به حداقل خوراك اكتفا كنيد. 16- با نامحرم رفتار متكبرانه داشته باشيد و از سخنان ملايمت آميز با آنها خوددارى كرده واز نرمى و لينت در كلام با آنها اجتناب ورزيد. 17- هيچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقى نمانيد، حتى براى آموزش و.... 18- قرآن زياد بخوانيد و درباره معانى آيات آن فكر كنيد. ب) عواقب خودارضايى: خوب است در اينجا توجه شما را به عواقب خودارضايى جلب نماييم تا با آگاهى از آنها بهتر بتوانيد دامن همت به كمر زده و از اين گناه اجتناب ورزيد. البته عواقب سو و پيامدهاى منفى و عملى اين گناه جداى از آن كه معصيت است، فراتر از آن است كه بتوان آنها را برشمرد، بلكه فقط به چند مورد از آن اكتفا مى كنيم: 1- پيامدهاى جسمانى: ضعف چشم وبينايى، تحليل رفتن قواى جسمانى، عقيم شدن و ناتوانى در توليد مثل، پيرى زودرس، ضعف مفاصل، لرزش دست، زشتى چهره و از بين رفتن طراوت صورت. 2- پيامدهاى روحى و روانى: ضعف حافظه و حواس پرتى، اضطراب، منزوى شدن و گوشه گيرى، افسردگى، بى نشاطى و لذت نبردن از زندگى، پرخاشگرى و بداخلاقى و تندخويى، كسالت دايمى، ضعف اراده.

3- عوارض اجتماعى: ناسازگارى خانوادگى، بى ميل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانى درارتباط با جنس مخالف و همسر، بى غيرت شدن، احساس طرد شدن، از بين رفتن عزت، پاكى، شرافت و جايگاه اجتماعى، دير ازدواج كردن و لذت نبردن از زندگى مشترك. همچنين توجه شما را به تذكرات ذيل جلب مى كنيم: 1- توجه داشته باشيد كه تنها رعايت تمام اين امور بدون كم وكاستى و به صورت مستمر است كه نتيجه بخش خواهد بود. 2- به محض گناه وارتكاب مايوس از رحمت الهى نباشيد و با توبه مجددا ره پاكى را فراگيريد و سعى كنيد كه تكرار نشود. 3- در صورت امكان ازدواج با كم كردن سطح توقعات و انتظارات ازدواج بهترين راه حل است. 4- در تمام حالات ازخداوند براى حفظ پاكى استعانت بجوييد. در پايان راه حل اصلى و پاسخ مناسب تر به غريزه جنسى كه خداوند دروجود تمام انسان ها قرار داده است، ارضا طبيعى و مشروع آن يعنى ازدواج است. آنچه در بالا به آن اشاره شده است كنترل موقت اين غريزه است بنابراين اگر شرايط ازدواج براى شما فراهم است به گونه اى صحيح و از طريق خانواده محترمتان اقدام كنيد تا از عواقب شوم و زشت اين عمل به دورباشيد. طبيعى است راه صحيح اقدام نيز در ميان گذاشتن موضوع ازدواج باخانواده محترمتان است تا از فرد مورد نظرتان در فاميل خواستگارى كنندولى در صورت مخالفت وى يا خانواده اش، با مشورت با والدين خويش وشناخت بيشتر از معيارها و ملاك هاى ازدواج موفق مساله را پيگيرى نماييد تابا فرد مناسبى ازدواج كنيد و مطمين باشيد اگر به خاطر دورى از گناه، اقدام به ازدواج كرديد به خصوص با فردى كه بتواند شرايط تحصيلى و ادامه تحصيل شما را درك كند نه تنها مانعى براى درس خواندن شما نخواهد بود بلكه به همت و اراده شما و كمك همسرتان و توفيق الهى خواهيد توانست با آرامش بيشترى به تحصيل خويش ادامه دهيد.


بنابراين براى نجات از اين معضل، رعايت دقيق دستورالعمل هاى ارايه شده در پرتو اراده قطعى و جدى شمابراى اجتناب از اين عمل است كه ما گمان مى كنيم چنين اراده محكمى در شماوجود دارد و نشانه آن تقاضاى كمك و راهنمايى از مشاوران و افراد باتجربه در اين امر است. پس با استعانت از خداوند و تصميم جدى نكات فوق را اجرانماييد. به نقل از سايت تبيان

براى آشنايى با روش درمان خودارضايى توصيه مى كنيم به آدرس زير مراجعه كنيد. ما در سايت پرسمان ارگ دو مقاله داريم كه در رابطه با عوارض خودارضايى و درمان آن است. مطالعه و عمل به توصيه ها و راهكارهاى ارايه شده در اين زمينه موثر است.

(1) توضيح‏المسائل مراجع، م 1572 آيت‏الله وحيد، توضيح المسائل، م 1580 و دفتر آيت‏الله خامنه‏اى.
000 (2) وسايل الشيعه، ج 28، ص. 364
000 (3) ر. ك: پرسش‏ها و پاسخ‏ها، شماره 7، ص. 285

از سایت تبیان ممنونیم.مطلب خوبی بود.

 شناسه : 191    مشاهده : 822    انتشار : 5/2/1394        آرشيو احکام استمناء        آرشيو همه مطالب


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

صفحه نخست  |  جستجو  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  طرح سوال  |  حمایت از ما

قرآن   |    خودارضائی  |    عکس نوشته    |    مشاوره  |    پرونده نقد    |    جهان بینی   |    زنان   |    آخرالزمان  |   احکام

چقدر خوشحال خواهیم شد اگر به نشر این مطالب بپردازید، البته بدون تغییر در محتوا

ذکر منبع با فضیلت تر است


برنامه نويسی : اصفهان هاست